İsrail'in yıktığı Kuneytra'ya geri dönüş

İsrail'in yıktığı Kuneytra'ya geri dönüş.11857
  • Giriş : 27.01.2009 / 12:53:00

İsrail'in yerle bir ettiği Kuneytra şehrini terk etmek zorunda kalan iki aile, yıllar sonra vatanlarına döndü. Yıkıntılar arasında yeni yaşam kurma azmindeki aileler, İsrail saldırılarını unutmayacaklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye'nin Golan Tepeleri, Şey Dağları ve İsrail sınırı ortasında Kuneytra şehri, İsrail saldırılarının ardından yıllardır yalnızlığıyla baş başa. Şam'a bir saat uzaklıkta bulunan Kuneytra şehri, İsrail ordusunun 5 Haziran 1967 tarihinde Golan bölgesine girişiyle, 1947'lerde Filistin'de yaptıkları gibi, kasaba ve köylerdeki evleri bombalarla ve tanklarla yerle bir etmiş orada yaşayan halk ta kendi topraklarında mülteci durumuna düşmüştü. Suriye'nin Han Arnaba Köyü'nden itibaren ikisi Suriye'ye, biri de Birleşmiş Milletler'e (BM) ait üç askeri kontrol noktasının bulunduğu kentte, ayrıca BM Barış Gücü'ne ait bin 300 asker, Golan Tepeleri çevresindeki köylerde ve İsrail-Suriye sınırında bir tampon bölge oluşturmuş. BM askerlerinin Kuneytra kentinde de birliği bulunmakta.

İşgalle yerle bir edildi

İsrail askerleri, 26 Haziran 1974 tarihinde geri çekilmeden on gün önce, Kuneytra'yı haritadan silmeye başladı. Çimentodan yapılma binalar buldozerlerle yıkıldı, kesme taştan inşa edilmiş eski ve sağlam evler ise dinamitle havaya uçuruldu. Kasabadaki hastane, sinema, ilkokul, cami, kilise ve hatta mezarlar da bu yıkımdan nasibini fazlasıyla aldı. Sadece iki ailenin yaşadığı kent, ıssızlığını sürdürüyor.

'Hayatım boyunca İsrail'i affetmeyeceğim'

Kentte yaşayan Dr. Nızar Banı Al Marjeh, İsrail saldırısını şu şekilde anlattı: "İsrail askerleri birden üzerimize bomba yağdırdı. Ben daha küçüktüm ama her şeyi hatırlıyorum. İsrail askerleri önce hastanemizi vurdu, kilise ve camilerimizi, sonra evleri yok etmeye başladı. Bizi kilise önüne topladılar. Askerler sürekli bize küfür ediyorlardı. Dövüyorlardı. Sonra bizi başka bir bölgeye götürdüler. Şuan burada yüreğim kan ağlıyor, işte burası benim okuduğum okul, bu kilise benim çocukluk arkadaşlarımın ibadet ettiği kilise. Ben hayatım boyunca İsrail'i affetmedim, çocuklarıma da İsrail'in nasıl bir cani olduğunu anlatıyorum, çünkü İsrail bizim her şeyimizi yıktı, o günü asla unutamıyorum." Yıllar sonra yıkılan kente yeniden yerleştiğini anlatan Muhammet Yafru da, "İsrail askerleri tanklarla evlerimize girerek her şeyimizi yok etti. Biz ise yıllar sonra yeniden kendi kentimize yerleşmeye karar verdik. Şu an sadece iki aile burada yaşıyoruz. Eskiden buralarda 240 köy vardı hepsi boşaltıldı. Askerler çevreye mayınlar yerleştirdi. Ama biz her şeye rağmen yıkık bir şehir olmasına rağmen geri döndük. Burada yalnızız ama mutluyuz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*