İsrailli araplar soykırıma inanmıyor

İsrailli araplar soykırıma inanmıyor.12277
  • Giriş : 18.05.2009 / 14:55:00

İsrailli Arapların yüzde 40.5'i, Nazi döneminde Yahudi soykırımı yapıldığına inanmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayfa üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, İsrailli Arapların sadece yüzde 41'i, İsrail'in Yahudi bir devlet olarak varlığını kabul ederken, yüzde 40.5'i Yahudi soykırımı diye bir olayın asla yaşanmadığını belirtiyor. Soykırım olmadığına inananların oranı 2006 yılında yüzde 28 idi.

İsrail'in bağımsız bir devlet olarak varolma hakkını tanımayanların oranı 2003 yılında yüzde 81.1 iken, son araştırmada yüzde 53.7 oldu.

Araştırmayı yapan, 35 yıldır Arap-İsrail ilişkileri üzerinde çalışan Hayfa üniversitesinden Prof. Sami Samoha, sonuçları açıklarken, taraflar arasında en ılımlı yılın, (İzhak) Rabin döneminde, 1995 yılı olduğunu belirtti ve bundan 4 yıl sonra, Netanyahu hükümetiyle birlikte büyük hayal kırıklığı yaşandığını, Ekim 2000'deki olayların durumu kötüleştirdiğini kaydetti.

1995 yılında İsrailli Arapların sadece yüzde 7'si İsrail'in varolma hakkının bulunmadığını belirtmişti. Bu rakam, geçen yıl yüzde 22'ye çıktı.

Araştırmaya katılanların yüzde 41'i, geçen yıl çeşitli protesto gösterileri içinde yer aldığını ifade etti. 6 yıl önce bu tür protestolara katılanların oranı yüzde 28 olarak belirlenmişti.

Prof. Samoha, Gazze'ye uygulanan abluka, İkinci Lübnan savaşı ve 2000 Ekim olaylarının sonuçlarını, Arap İsrailliler için körükleyici faktörler olarak değerlendirirken, bu durumun böyle devam etmesinin olumsuz durumu daha da kötüleştireceği uyarısında bulundu.

Çok keskin hatlı bir eğilim olmadığını, iniş ve çıkışlar bulunduğunu ifade eden Samoha, "Her şey İsrail devletinin iç ve dış politikalarına bağlı" değerlendirmesini yaptı ve İsrailli Arapların barış ve eşitlik arayışı içinde olduklarını söyledi.

Araştırmanın Dürziler de dahil 700 İsrailli Arap arasında yapıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*