İsrailli askerden alkışlanacak davranış

İsrailli askerden alkışlanacak davranış.12741
  • Giriş : 14.01.2009 / 00:30:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 00:01:24

İsrailli bir yedek asker "Filistinli sivillerin öldürülmesini" protesto ederek, savaşmayı reddetti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ordusunun 17. gününü geride bırakan Gazze saldırısında, silah altına alınmayı bekleyen binlerce yedek askerin sınırlı sayıdaki bir bölümü dün kara operasyonuna katılmak için kente girerken, bir yedek asker "Filistinli sivillerin öldürülmesini" protesto ederek, savaşmayı reddetti.

Haaretz Gazetesi'nin internet sitesindeki habere göre, operasyona katılmadığı gerekçesiyle söz konusu yedek asker, 14 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Askerin operasyonun başladığından bu yana, emirlere karşı çıkan ilk kişi olduğu ifade ediliyor.

Bir sivil toplum kuruluşunun yasal danışmanı olan Avukat Michael Sfard da 27 aralıkta başlayan "Dökme Kurşun" operasyonundan bu yana 8 yedek askerin, yedeklere yapılan çağrı sonrası kendisine başvurarak, bu konuda danıştığını bildirdi.

8 yedekten üçünün Gazze Şeridi'ne girmeyi reddettiği, bunlardan ikisinin komutanlarıyla uzlaşmaya vararak, birlikleriyle savaşa katılmaktan muaf tutuldukları da kaydedildi.

İsrail ordusu, dün yedeklerden oluşan birliklerini Gazze Şeridi'ne konuşlandırmaya başladığını açıklamıştı.

İsrail hükümeti, geçen hafta binlerce yedek askerin daha silah altına alınması kararını onaylamış ve yedeklere de çağrı yapılmıştı. Bunlardan ilk bölümü geçen hafta sonu eğitimlerini tamamlamıştı.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'ndeki operasyonun üçüncü aşamasına hazırlandığı ve bölgenin daha iç kesimlerine ilerleyeceği, bu konuda hükümetin onayının beklendiği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*