İsrailli hahamdan 'ülkeyi Araplardan temizleyin' çağrısı!

  • Giriş : 27.11.2007 / 14:46:00

İsrail'de en sağ kesimdeki hahamların lideri, "ülkenin Araplardan temizlenmesi" çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in en sağdaki radikal kesimlerinin barındığı yerleşim birimlerindeki hahamların lideri, "ülkenin Araplardan temizlenmesi" çağrısında bulundu.

Yeşa Hahamlar Konseyi Başkanı Haham Dor Lior'un bu çağrısına sert tepki gösteren İsrail'deki Arap partisi Hadaş'in lideri olan milletvekili Muhammed Barake, Başsavcı Menahem Mazuz'u göreve çağırarak, hahamın sözleri nedeniyle soruşturma açmasını istedi.

ABD'nin Annapolis kentinde bugün düzenlenen Orta Doğu Konferansı öncesinde Kudüs'te "acilen" bir araya gelen, İsrail Halkı ve Toprakları İçin Hahamlar Derneği ve diğer kuruluşların toplantısında konuşan Lior, "Ülkeyi Araplardan temizlemeli ve nereden geldilerse oralara göndermeliyiz. Araplar İsrail topraklarında kaldığı sürece barış olmaz" diye konuştu.

Orta Doğu konferansının eleştirildiği toplantıda konuşan Ulusal Birlik partisi milletvekili Uri Ariel de, Başbakan Ehud Olmert'in Batı Şeria'yı Filistinlilere verilebileceği konusunda kamuoyunu ikna etmeyi amaçladığını söyledi. Ariel, katılımcıları, "bakanların ve milletvekillerinin kararlarını değiştirmek amacıyla boş yere vakit kaybetmemeye" çağırdı.

Hahamlardan Zalman Melamed, "İsrail topraklarının bir parçasının Yahudi olmayanlara verilmesine destek olmanın caiz olmadığını" söyledi ve bu yapılırsa Tevrat'a da karşı gelineceğini savundu.

Toplantının sonunda, "hiçbir liderin İsrail topraklarını verme hakkının olmadığı" üzerinde görüş birliğine varılarak, "Hep birlikte, İsrail halkını hükümetin korkunç planlarından kurtaracağız" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious