İsrail'li şirket, Türkiye'ye 10 pilotsuz uçak teslim edecek

İsrail'li şirket, Türkiye'ye 10 pilotsuz uçak teslim edecek.9236
  • Giriş : 27.12.2007 / 18:43:00

İsrail Havacılık Sanayi ile İsrailli Elbit Sistemleri, TSK'ya 10 pilotsuz uçak teslimatında daha bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, halen yıllık olağan ziyaretler çerçevesinde Türkiye'de bulunan bir İsrail Savunma Bakanlığı heyeti ile Türk yetkililer arasında yapılan görüşmelerde, yaklaşık 3 yıl önce imzalanan anlaşma çerçevesinde, İsrailli firmaların malzeme ve eğitim temini ile birlikte pilotsuz uçakların teslim takvimi üzerinde görüş birliğine varıldı.

Buna göre, İsrailli firmalar, önümüzdeki haftalarda Türkiye'ye 10 pilotsuz uçağın teslimatını yapacaklar. 2005 yılı başlarında imzalanan anlaşma doğrultusunda İsrail Havacılık Sanayi, Heron adlı pilotsuz uçakları sağlarken, Elbit Sistemleri de uçaklar için gereken yer istasyonları ve iletişim sistemlerini verecek. İsrail tarafı, Heron uçakları ile ilgili eğitim ve teknik desteği de sağlıyor.

İsrailli firmalar, Türk ordusunca açılan 200 milyon dolarlık ihalede, ABD ve Fransız firmalarını geride bırakarak ihaleyi üstlenmişlerdi. Amerikan firması General Atomic, ABD ordusunda ve Irak'ta kullanılan Predator adlı insansız uçakları önermişti. Anlaşma uyarınca İsrail'in Türkiye'ye 40 kadar insansız keşif uçağı ve 12 adet yer komuta istasyonu satması öngörülüyordu.

İsrail ordusu tarafından da kullanılan pilotsuz keşif uçakları, 1000 kilometre menzile, 30 bin fit yüksekliğe çıkma özelliklerine sahipler. Kanat genişliği 16 metre olan uçaklar, 52 saat aralıksız uçabiliyorlar. İsrail, pek çok Avrupa ülkesine ve ABD'ye de bu uçaklardan satıyor. Yerden yönetilen pilotsuz uçaklar, 150 kilometre mesafeden kontrol edilebiliyor, üzerinde bulunan video kameralar sayesinde, uçtuğu bölgenin görüntülerini yer kontrol sistemine iletiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious