İsrailli siyasetçi dehşete düşürdü

  • Giriş : 18.11.2006 / 00:00:00

Aşırı sağcı Başbakan Yard. Lieberman'ın, Filistin'le alakalı sözleri tepki çekti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Lieberman, İsrail Radyosuna verdiği demeçte, geçen yıl devlet başkanı olan Abbas'ın etkisiz bir lider olduğunu öne sürerek, Abbas'ı yok sayarak Batı Şeria'nın geleceği konusunda, güvenilir ortak olarak nitelendirdiği Ürdün hükümetiyle daha yakın işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda stratejik ilişkilerden sorumlu bakan olan Lieberman, Filistinlilerin amacının kendi bağımsız devletlerini kurmak değil, İsrail'i yok etmek olduğunu da ileri sürdü.

İsrail'in Oslo Anlaşmaları olarak adlandırılan geçici barış anlaşmaları ve İsrail'in yanında bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören Orta Doğu yol haritasından çekilmesi gerektiğini de savunan Lieberman, "Oslo ve yol haritasının sürdürülmesi, bizi, daha kanlı yeni bir ihtilafa götürecektir. Bunlar bizim geleceğimizi tehdit ediyor" dedi.

Lieberman, İsrail'in Hamas ve İslami Cihad'a karşı daha sert olması gerektiğini de söyleyerek, bu örgütlerin liderlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini iddia etti.

Filistinli başmüzakereci Saib Erekat ise Lieberman'ın geçmişe takılı kaldığını söyleyerek, İsrailli bakanın sözlerinin, şiddeti ve iki taraf arasındaki kini devam ettirecek bir "reçete" olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious