İsrailli Yahudilerin tercihi John McCain

İsrailli Yahudilerin tercihi John McCain.9760
  • Giriş : 28.06.2008 / 13:08:00

Amerika'da Demokrat Parti'nin adayı Barack Obama'nın Amerikan Yahudilerinin oylarını kazanmak için yaptığı İsrail'e destek açıklamaları, İsrail halkı tarafından duyulmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de gerçekleştirilen, 500 kişinin katıldığı ve "ABD Başkanı olarak tercihiniz kimdir?" sorusunun sorulduğu ankette İsrailli Yahudiler çoğunlukla Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan adayı Senatör McCain'den yana oy kullandı. İsrail'de Demokrat Parti'deki adaylık yarışının sona ermesinden bu yana Amerikan başkanlık seçimi için yapılan ilk anket olma özelliğini taşıyan kamuoyu yoklamasında Obama oyların yüzde 36'sını alırken, McCain ise yüzde 27'lik fark atarak oyların yüzde 63'ünü aldı.

İsrail'de 18-19 Haziran tarihlerinde Mutagim şirketi tarafından gerçekleştirilen ve Mekor Rishon gazetesinde yer alan anket sonuçlarına göre tıpkı Amerika'da olduğu gibi yaşlı seçmenlerin oyları "sağ kanada" kayıyor. Yaşları 18 - 24 arasında olan İsrailliler genellikle Obama'dan yana oy kullanırken, yaşlı veya yetişkin grubunda ise yüzde 30'luk bir farkla McCain açık ara önde görünüyor.

İsrailli siyasi uzman Dahlia Scheindlin, anket sonucunu "İsraillilerin kafası İran tehdidi konusunda çok karışık. John McCain hakkında bildikleri tek şey, onun İran'a karşı sert bir tutum içinde olmayı desteklemesi" diye yorumladı. Amerikan Washington Times gazetesine konuşan Dahlia Scheindlin, "İkisi de pek fazla bilinmiyor; ama Obama'nın ikinci ismi bir Müslüman ismi. Amerikalıların yüzeysel konuşmalarından etkileniyorlar" dedi.

Obama, adaylığını kesinleştirdikten sonra Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi'nde (AIPAC) İsrail'e destek konuşması yapmış, Kudüs'ün bölünemeyeceğini söylemişti. Bu açıklaması, Obama'nın Amerikan Yahudilerinin oylarını kazanmaya yönelik bir hamlesi olarak değerlendirilmişti.

Tel Aviv Üniversitesi'nden siyaset profesörü Gideon Doron ise W. Times'a açıklamasında "İnsanlar bu konuşmayı sevdi; ancak bu konuşma gerçek olamayacak kadar iyiydi" değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious