İsrailli yazar: Savaş yaraya merhem olmadı

İsrailli yazar: Savaş yaraya merhem olmadı.11454
  • Giriş : 20.01.2009 / 16:07:00

İsrailli yazar David Grossman, Filistinlilerle gerçek bir uzlaşı için İsrail yönetiminin Hamas ile de diyalog kurmasını istedi. Grossman, "Gazze savaşı, çare bulmamız gereken yaraya derman olmamıştır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Grossman, İtalyan gazetelerinden La Repubblica'da yayımlanan makalesinde, İsrail'in Gazze operasyonunu zafer biçiminde sunmanın kimseye bir yararı olmayacağını belirterek, "Zaferimizin gerçek bir zafer olmadığını anlayabiliriz. Gazze savaşı, çare bulmamız gereken yaraya derman olmamıştır. Tam tersine, rota konusundaki trajik ve mükerrer hatalarımızı, tutsağı haline geldiğimiz tuzağın derinliğini gözler önüne sermiştir" ifadelerini kullandı.

Sol görüşlü İsrailli Aydın Grossman, İsrailli yetkililere kaba kuvvet yerine Hamas da dahil olmak üzere tüm Filistinlilerle konuşmanın yollarını aramaları çağrısında bulundu.

Yayımladığı roman ve denemelerle birçok uluslararası ödülün de sahibi olan Grossman, ülkesinde savaş ve şiddet politikasını savunanları şu sözlerle eleştirdi:

"Yıllardır bizlere, Araplarla ilişkilerin değişmesi umuduyla, barış inancına güvenmemek gerektiğini öğretenler var. Bizi, Arapların ancak kaba kuvvet dilinden anladığına, onlarla bu dille konuşmamız gerektiğine inandıranlar var. Yıllardır hep bu dille konuştuğumuz için de, insanlarla, hatta Hamas gibi yeminli düşmanlarla dahi, başka bir dille konuşulabileceğini de unutmuş durumdayız".

İsraillileri Gazze'de yapılanları dışarıdan bir gözle değerlendirmeye çalışmaları çağrısında bulunan Grossman, "Bunlar bir başka halkın başına gelseydi, hiç kuşkusuz utanç duyardık" ifadesini kullandı.

Grossman, makalesinde, sorunun çözümü için diyalogda ısrar etmekten başka çare bulunmadığına işaret ederek, önerisini şu cümlelerle özetledi:

"Hesaplı bir strateji olarak konuşmak durumundayız. Kafamızı duvara çarpma pahasına da olsa, başlangıçta umut vadetmeyen bir tercih gibi görünse de, bir diyalog masasına oturmak ve bu konuda ısrarcı davranmak zorundayız. Bu ısrar, uzun vadede, güvenliğimize de, kentlere ve halka bomba yağdıran uçaklardan çok daha fazla katkı sağlayacaktır".

Hamas dahil, Filistinli tüm gruplarla diyalog kurulmasını savunan Grossman, "Filistinlilerle konuşmak. Son şiddet dalgasından çıkarılacak sonuç bu olmalıdır. Hamas'ı görmezlikten gelmektense, mevcut vakıadan yararlanarak, tüm Filistinlilerle uzlaşı amacıyla bir diyalog için hemen masaya oturmakta yarar var. Realitenin, bizlerin ve Filistinlilerin kuşaktan kuşağa kendi kendimize yinelediğimiz anlatılardan ibaret olmadığını anlamak için konuşmak zorundayız" görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*