İsrailliler, Filistinlilerin evini taşladı

İsrailliler, Filistinlilerin evini taşladı.7942
  • Giriş : 16.03.2008 / 23:23:00

İsrailli yerleşimciler, Arap İsrailli Ala Ebu Deym'in ailesinin bulunduğu Cebeli Mukaber köyüne girerek, Filistinliler'in evlerini taşladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, günlerdir evin yıkılması için çağrılarda bulunan İsrailli aşırı sağcılar ve yerleşimciler, köyün hemen yakınındaki Armon Hanatziv yerleşiminde toplandı. Göstericilerin, köye doğru yürüyüş yaparak Ala Ebu Deym'in evini yıkmak istemesi nedeniyle, köye giden yollarda yüzlerce polis ve atlı polis konuşlandırıldı.

Ancak, intikam çağrıları yapan yerleşimcilerin 200'den fazlası, polis bariyerlerini aşıp Filistin köyüne girdi, taşlarla Filistinliler'in evlerine ve araçlarına saldırdı. Kimi Filistinliler'in taşlarla yaralandığı, evlerin bir kısmının camlarının kırıldığı, ayrıca araçların da atılan taşlardan zarar gördüğü bildirildi.

Aşırı sağcılar ve yerleşimcilerle, onlara engel olmak isteyen polisler arasında çıkan çatışmalarda da 1 polisin hafif biçimde yaralandığı, yerleşimcilerden en az 13'ünün gözaltına alındığı belirtildi.

Aralarında sağcı kadın örgütlerinin liderlerinin, Merkaz Harav din okulunda ölen öğrencilerden birinin ailesi ile İsrail'in aşırı sağ isimlerinden Baruh Marzel'in de yer aldığı eylemciler, Filistinliler'in, aralarında yaşamasına izin vermeyecekleri yolunda açıklamalar yaptılar.

Polis sözcüsü Şmuel Ben-Ruby, gözaltına alınanlardan birinde uzun bir bıçak ele geçirildiğini kaydetti.

Merkav Harav saldırısını yapan Filistinli Ala Ebu Deym'in cesedi, geçen perşembe günü sabaha karşı ailesine teslim edilmiş ve aile, cesedi sabah 03.00 sıralarında toprağa vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious