İsrailliler, kendileri de inanmıyor!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

İsraillilerin yalnızca yüzde 3'ü savaşı kazandıklarını düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Globes-Smith araştırma şirketinin anketine göre İsraillilerin büyük çoğunluğu Lübnan'ı hedef alan savaşın başarısız olduğu görüşünde. Ankete katılanların yüzde 58'i İsrail'in savaş öncesi hedeflerinin hiçbirine ulaşamadığını ya da çok azına ulaşabildiğini düşünüyor. İsraillilerin yüzde 44'ü ordunun başarılı olduğu, yüzde 3'ü ise ordunun önceden belirlenen çoğu hedefe ulaştığını savunuyor. Bundan 11 gün önce yapılan kamuoyu yoklamasına katılan İsraillilerin yüzde 33'ü ordunun hedeflerine ulaştığını ifade etmişti.

Anket sonuçlarına göre, İsrail halkının yüzde 6'sı Birleşmiş Milletler'in savaşı bitiren kararının İsrail'in lehine, yüzde 66'sı ise aleyhine olduğunu düşünüyor. İsrail halkının yüzde 50'si ateşkesin bir aydan fazla, yüzde 35'i ise bir haftadan fazla süreceği görüşünde.

Globes - Smith anketine göre Lübnan savaşı iktidar orataklarına verilen halk desteğinin de düştüğünü gösteriyor. Başbakan Olmert'in Kadima partisine ve Savunma Bakanı Amir Peretz'in İşçi Partisi'ne oy verenlerin yüzde 60'ı bir sonraki seçimlerde bu partileri desteklemeyeceklerini söylüyor. Parlamentoda 29 milletvekili ile temsil edilen Kadima yeni anket sonuçlarına göre Knesset'te 20'den az sandalye kazanabiliyor. İşçi Partisi ise 19'dan 12 sandalyeye düşüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious