İsrailliler ikiye bölündü

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

İsrail Mahkemesi’nin kararı İsraillileri ikiye böldü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail’in en yüksek karar mercisi olan İsrail Adalet Yüksek Mahkemesi, İsrail’in terörizm ile mücadele çerçevesinde doğrudan ya da dolaylı olarak zarar gören Filistinli sivillerin tazmini konusunu karara bağladı. Tel Aviv’de bulunan İsrail Adalet Yüksek mahkemesi’nin bu sabah aldığı karar İsrailli siyasileri ve İsrail kamuoyunu ikiye bölerken, Filistin tarafında sevinçle karşılandı.

Dosya, aralarında Arap Adalah’ın da bulunduğu 9 uluslararası insan hakları örgütünün başvurusu üzerine yüksek mahkeme tarafından değerlendirmeye alındı ve karara bağlandı.

Yüksek mahkemenin aldığı karar çerçevesinde, İsrail ordusunun operasyonlar sırasında Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki sivillerin zararının İsrail devleti tarafından tazmin edilmesi gerektiğine hükmetti.

Mahkeme, ayrıca kamuoyunda "İntifada Yasası" olarak bilinen yasanın, İsrail ordusunun operasyonları sırasında Filistinli sivillere verilen zararın karşılanmasından muaf tutan hükümlerini de iptal etti. Böylece, İsrail Savunma Bakanlığı tarafından "savaş alanı" olarak adlandırılan bölgelerde dolaylı ya da doğrudan zarar gören Filistinli sivillerin bu zararını tazmin etme sorumluluğu İsrail’e ait olacak.

İsrail Yüksek Mahkemesinin aldığı bu karar, "terör örgütü mensuplarını" ve "savaş halinde" bulunan düşman devletin vatandaşlarına verilen zararın tazmin edilmesini kapsamıyor.

-Yüzlerce Filistinli dava açmaya hazırlanıyor-

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin bu sabah aldığı karar doğrultusunda Gazze şeridinde ve Batı Şeria’da İsrail operasyonlarından zarar gören sivillerin geçmişi de kapsayacak şekilde başvurabilecekleri ve İsrail devletinden tazminat alabilecekleri bildirildi. İsrail Adalet Bakanlığı ise Yüksek Mahkemenin aldığı kararın hemen yürürlüğe konacağını duyurdu.

İsrail mahkemelerinde halen 500’ü aşkın dosya bulunuyor ve alınan karar çerçevesinde buna ilaveten yüzlerce Filistinli’nin de dava açmaya hazırlanacağı tahmin ediliyor.

Çatışmalar sırasında zarar gören sivillerin zararlarının tazmininin neye göre yapılacağı şimdilik bilinmezken bu konu ile alakalı olarak İsrail Adalet Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde bir komisyon kurması bekleniyor. Bu komisyon mahkemeye başvuran sivillerin zararını belirleyecek ve dosya halinde mahkemeye sunacak. Ancak işleyiş ve içerikle alakalı kamuoyuna verilen herhangi bir bilgi verilmiş yok.

-Mahkeme kararı İsraillileri ikiye böldü-

Mahkemenin bu sabahki oturumda almış olduğu karar, özellikle insan hakları örgütlerini, sol partileri ve İsrail parlamentosundaki Arap milletvekillerini memnun ederken Sağcı partiler mahkemenin kararının iptali için meclis başkanlığına başvuracakalrını duyurdular.

Likud Partisinin aşırı sağcı ve Arap karşıtı isimlerinden Gideon Saar mahkemenin bu kararının "İsrail’in hazinesini terörizme açılmış bir kredi olarak" değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious