İsrailoğulları halüsinasyon görmüş olabilir

İsrailoğulları halüsinasyon görmüş olabilir.15404
  • Giriş : 04.03.2008 / 16:30:00

İsrailli bir psikoloji profesörü, Musa Peygamber Tur dağında 10 Emri aldığında, bu olaya tanık olan İsrailoğullarının, aslında bölgede yetişen ve halüsinasyona sebep olan bir bitkinin etkisi altında olabileceklerini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İbrani Üniversitesinden Prof. Benny Şanon, İngiliz dergisi "Time and Mind"daki araştırmasında, Sina çölündeki iki bitkinin, Amazon bölgesindeki halüsinasyona yol açan "ayahuaska" bitkisiyle aynı psikoaktif molekülleri içerdiğini yazdı.

Şanon, Tevrat'ın "Çıkış" bölümünde sözü edilen, Tur dağından gelen gök gürültüsü, şimşek ve boru sesinin sadece, belli bir beklenti içindeki halkın halüsinasyonu olduğunu ileri sürdü.

"Ayahuaska sarhoşluğunun ileri safhalarında, ışığın görülmesine yoğun dini ve ruhi hisler eşlik etmiştir" diyen Prof. Şanon, bu gibi durumlarda, görülen yoğun ışığın Tanrı'nın yaydığı güç olarak da algılanabildiğini belirtti.

Prof. Şanon, bölgedeki Musevilerin eski zamanlardan beri, yöredeki psikoaktif bitkilerin sihirli ve tedavi edici etkisi bulunduğuna inandıklarını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious