İsrail'e daha yetmemiş!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

İsrail Adalet Bakanı Ramon, Hizbullah'ı yok etmek için Lübnan'ın ağır bombardımana tutulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnan'ın güneyinde yaşanan çatışmalarda 9 askerinin öldüğünü kabul eden İsrail hükümeti, köyleri havadan yerle bir ettikten sonra ele geçirme planını tartışıyor.
İtalya'nın başkenti Roma'da dün toplanan Lübnan konferansında çoğu Avrupa ülkesinin hemen ateşkes ilan eidlmesini istemesine rağmen ABD'nin İsrail'e Hizbullah'a karşı zaman tanınması talebi nedeniyle anlaşma sağlanamamıştı. İsrail ise konferanstan sonuç çıkmamasını saldırıların devam etmesi için yeşil ışık yakıldığı şeklinde yorumluyor. İsrail Ordu Radyosu'na açıklama yapan Adalet Bakanı Haim Ramon, "Dün Roma'da yapılan konferansta operasyonların devam etmesi için izin verdi. Hizbullah, Lübnan'dan atılıncaya ve silahsızlandırılıncaya kadar savaş sürecek" şeklinde konuştu. Haim Ramon, "Herkes biliyor ki, Hizbullah'ın kazanması küresel terörün zaferi anlamına gelir" diye konuştu.

Askerlerin hayatlarının tehlikeye atılmaması için bölge işgal edilmeden önce köylerin ağır bombardımana tutulması gerektiğini söyleyen Haim Ramon, "Buraları köy değil. Hizbullah üyelerinin saklandığı ve saldırıya geçtikleri yerler" ifadelerini kullandı. Lübnan'ın güneyindeki sivil halka bölgeyi terk etmeleri için gereken zamanı verdiklerini söyleyen Ramon, geride kalan herkesin Hizbullah sempatizanı olarak değerlendirileceğini söyledi. İsrail Adalet Bakanı, "Şu anda Güney Lübnan'daki herkes terörist, ya da Hizbullah'la bir şekilde bağlantılı" dedi.

Hizbullah'a karşı göğüs göğüse savaşta avantajlarının bulunmadığını kabul eden Haim Ramon, "Bizim en büyük avantajımız, dehşetli ateş gücümüz" şeklinde konuştu. İsrail'in söz konusu köylere dün düzenlediği saldırılarda 50 kişi enkaz altında kalmıştı. İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarında büyük çoğunluğu sivil 420 kişi hayatını kaybetti. Hizbullah'ın saldırılarında ise 34'ü asker 52 İsrailli öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious