İsrail'e yumurtalı kınama!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ile bazı sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Filistin ve Lübnan'daki saldırılarını kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası, Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası, Türkiye Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçileri Sendikası ile Emeğin Partisi'nin de alarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarına üye yaklaşık bin kişi, saat 11.30'da Levent Metrosu önünde toplandı. Ellerinde ''İsrail Filistin'i yakıyor","Katil İsrail Filistin'den defol","Ey siyonistler zulmünüz varsa sonunuz da var" yazılı döviz taşıyan eylemciler, katılımların tamamlanmasının ardından cadde üzerinde yürüyüşe geçti. Çevik kuvvet polisinin takip ettiği eylemciler sık sık, "Filistin'e uzanan eller kırılsın","Katil İsrail Filistin'den defol","Filistin halkı yalnız değildir" slogan attı.

İsrail Konsolosluğu'nun bulunduğu Yapı Kredi Plaza'ya gelen eylemciler, burada İsrail devletini yuhaladı. İsrail aleyhine sürekli slogan atan eylemciler adına Türk-İş Başkanı Salih Kılıç bir basın açıklaması yaptı.

İsrail'i saldırılarından dolayı kınadıklarını belirten Kılıç, "Bu anlamlı görevde, İstanbul ve dünyada, insanlığı tehdit eden zulmün, işkencenin yanısıra çoluk çocuk demeden Lübnan'da işlenenler insanlık dışıdır. Bu hareketleri kınamak, İsrail'e ve ABD'ye destek verenleri kınamak için buradayız. İsrail'in başlatmış olduğu saldırıları kınıyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından Kılıç ve beraberindeki sendika yetkilileri, üzerinde Türk-İş ve Kamu-Sen yazılı çelengi plaza girişine bıraktı. Bu esnada eylemciler, konsolosluğun bulunduğu C Blok önünü yumurta yağmuruna tuttu. İsrail bayrağını da ateşe veren eylemciler, daha sonra saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.

Göstericlier daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious