İşsiz çok ama sanayici eleman bulamıyor

  • Giriş : 30.06.2007 / 11:24:00

Özkaymak, sanayicinin yetişmiş personel yokluğu nedeniyle çalıştıracak eleman bulamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özkaymak Holdig Yönetim Kurulu Başkanı ve Konya Ticaret Odası (KTO) Vakfı Başkanı Rahim Özkaymak, sanayicinin yetişmiş personel yokluğu nedeniyle çalıştıracak eleman bulamazken, ülkenin en önemli sorununun halen işsizlik olduğunu söyledi.

Özkaymak, Türkiye'de halen küçük ve orta boy işletmelerin büyük oranda ara eleman sıkıntısı yaşadığını, firmaların kalifiye eleman bulamadığını vurguladı.

38 bin KOBİ'nin bulunduğu Konya'da da sanayinin aynı sorunla karşı karşıya bulunduğuna dikkati çeken Özkaymak, vakıf olarak bu sorunu çözmek için kolları sıvadıklarını, öncelikle vakıf binasını adeta bir eğitim merkezi haline getirdiklerini belirtti.

Sanayicinin personel açığını kapatabilmek için 120 bin avro tutarında AB'den hibe desteği aldıklarını dile getiren Özkaymak, ''Gençler İçin Mesleki Eğitim ve Gelişim Projesi'' adı altındaki projeyi hayata geçirdiklerini, böylece yüzlerce genci işsizlikten kurtarmaya başladıklarını anlattı.

AB hibesiyle oluşturdukları eğitim merkezinde uygulamaya dayalı derslerle 3 aylık dönemler halinde gençleri meslek sahibi yaptıklarını ifade eden Özkaymak, ''5 farklı meslek dalında açtığımız kurslardan ilk olarak CNC operatörlüğü dalında 45 mezun verdik. Köyden getirdiğimiz genci 3 ay kursa tabi tutup kalifiye eleman olarak işe yerleştiriyoruz. Böylece o kişinin kaderi bir sihirli değnek değmiş gibi değişiyor'' dedi.

Özkaymak, bu kursları bitirenlerin topluma yük olmaktan çıkıp, ülke ekonomisine katkı sağlamaya başladığını, insanların iş ve aş sahibi olmasına vesile olmanın ise mutluluk verici olduğunu söyledi.

CNC operatörü sıfatı kazanarak bir meslek sahibi olan bu gençlerin mutluluğunun gözlerinden okunduğunu vurgulayan Özkaymak, şunları kaydetti:

''CNC operatörü olan arkadaşlarımızın, kendileri istedikleri takdirde bundan sonraki hayatlarında 'işsizlik' diye bir kaygıları olmayacak. Çünkü otomobil yedek parça sanayinin gelişmiş olduğu Konya'da pek çok fabrika, bilgisayarla kontrol edilen son teknoloji ürünü torna cihazlar anlamına gelen CNC'leri kullanacak operatör arıyor, ancak bulmakta zorlanıyor. Bu arkadaşlarımız 3 aylık kursları biter bitmez, her biri bir fabrikada iş buldu. Sanayicimiz yetişmiş personel yokluğu nedeniyle çalıştıracak eleman bulamazken, ülkenin en önemli sorunu işsizlik. Bu bir çelişkidir.''

Ülke olarak işsizlikten şikayet ederken, mevcut açığın bile kapatılamadığını anlatan Özkaymak, ''Demek ki mesleki eğitimimiz çok zayıf, bu insanları 3 aylık kurslarla meslek sahibi yaparsak, hem sanayinin eleman ihtiyacı karşılanacak, hem de işsizlik azalacak'' dedi.

Özkaymak, Konya'da halen yaklaşık 3 bin CNC tezgahı bulunduğunu, firmaların her yıl yeni CNC'ler satın almasıyla bu alanda yeni yetişmiş eleman açığı doğduğunu belirterek, ''Konya ve çevresinde işi olmayan, meslek sahibi olmak isteyen gençlerin bizi başvurmalarını istiyoruz. Türkiye genelindeki meslek odalarının da gençleri iş sahibi yapmak için benzer eğitim projelerini hayata geçirmeleri gerekiyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious