İşsiz gençler için 'İş Okulu' projesi

İşsiz gençler için 'İş Okulu' projesi.6203
  • Giriş : 20.10.2008 / 21:43:00

'İş Okulu' projesiyle hem yüksek kalitede mesleki eğitim vererek gençlere iş imkanı sağlanacğı, hem de iş dünyasının taleplerine yanıt verileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 27 Ekim 2008 tarihinde başlatacakları "İş Okulu" projesiyle hem yüksek kalitede mesleki eğitim vererek gençlere iş imkanı sağlayacaklarını, hem de iş dünyasının taleplerine yanıt vereceklerini söyledi.

Projenin hayata geçmesi amacıyla hazırlanan protokolün imza töreninde konuşan Demirtaş, üzerinde 4 yıldır çalıştıkları "İş Okulu" projesinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı ve British Council'in desteğiyle gerçekleştirdiklerini anlattı.

Türkiye'de bir yandan yüksek işsizlik oranının bulunduğunu, diğer yandan işverenlerin kaliteli iş gücü sıkıntısı yaşadığını dile getiren Demirtaş, bu sorunun çözümü için mesleki eğitimde kaliteyi yükseltmenin önemine işaret etti. Demirtaş, "Hem yüksek kalitede mesleki eğitim vererek gençlerimize iş imkanı sağlayacağız, hem de iş dünyasının taleplerine yanıt vermiş olacağız" dedi.

Duvar ve fayans işçiliğinden pasta ustalığına, yaşlı bakıcılığından temizleme tekniklerine kadar iş dünyası hangi alanda hangi nitelikte eleman istiyorsa ona göre eğitim verileceklerini duyuran Demirtaş, kendi okul ve ortamlarını hazırlayana kadar Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilgili alanların bulunduğu meslek okullarından ve eğitimcilerinden yararlanacaklarını söyledi.

Ekrem Demirtaş, mesleki eğitim alanında dünyanın en etkin ve saygın kuruluşlarından biri olarak gösterilen İskoç Yeterlilikler Kurulu (SQA) ile işbirliği yaptıklarını, İskoçya'dan gelen uzmanların buradaki eğitimcileri eğiteceğini belirterek, eğitimi tamamlayanlara biri MEB'den, diğeri SQA, İEÜ ve İZTO onaylı sertifika ve diploma vereceklerini, SQA onaylı belgelerin AB ülkeleri başta olmak üzere yurt dışında da geçerli olacağını kaydetti.

4 taksitte ödenebilecek eğitim ücretini 800 YTL olarak belirlediklerini aktaran Demirtaş, "Aslında bu eğitimin bize maliyeti, bu rakamın 3 katı. Üçte birini İZTO, diğer üçte birini İZTO Sağlık ve Eğitim Vakfı sübvanse edecek" dedi. 40'ar saatlik 2 seviye şeklinde verilecek eğitimlerin 27 Ekim 2008 tarihinde başlayacağını duyuran Demirtaş, eğitimlere katılmak için ilk öğretim mezunu olmanın yeterli olduğunu ve yaş sınırının bulunmadığını ifade etti.

Demitaş, ilk eğitim programları olarak doğal gaz tesisatçılığı ve bakımıyla fırıncılık ve pastacılık dallarını belirlediklerini, doğal gaz eğitimi için İzmir Gaz ile, pastacılık için Swissotel ve Hilton ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

-"AB'DE DAHA KOLAY İŞ İMKANI"-

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Seyfeddin Yılmaz ise İş Okulunda istihdam için gerekli beceriye sahip olmayan kişileri mesleğe hazırlamayı ve mesleğinde ilerlemek isteyenlerin becerilerini arttırmayı amaçladıklarını söyledi. ürkiye'de okullarda kaynak ve zamanın verimli kullanılmadığına dikkati çeken Yılmaz, proje ile bu israfın, kaynakların atıl kullanımının önüne geçileceğini dile getirdi.

SQA Strateji Genel Müdürü Alex Cook, İzmir'deki işsiz gençlere yardımcı olmaktan onur duyduklarını iletti. tabil olmayan dünya şartlarında sadece hükümetlere güvenilemeyeceğini, özel sektörün bu tür katkılarının çok önemli olduğunu vurgulayan Cook, "Yeni piyasa şartlarında bilginin yeri çok önemli. Piyasanın ihtiyaçlarına hızla cevap vermek gerekiyor" diye konuştu.

İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu ise İskoçlarla işbirliği yapmalarının nedenini "AB yolunda ilerleyen Türkiye'nin bu kapıyı daha kolay geçmesi" şeklinde açıkladı. B'de serbest dolaşımın üyelikten önce geleceğine inandığını aktaran Prof. Dr. Baltacıoğlu, "Serbest dolaşım çıktığında bu sertifika sahipleri AB'de daha kolay iş bulacaklar" dedi.

İzmir Gaz Genel Müdürü Hamdi Burçin Yandımata ise 3 sene önce İzmir'de faaliyete başladıklarında kentte bu işi ilen kimseyi bulamadıklarını ve dışarıdan, eski projelerde birlikte çalıştıkları arkadaşlarını getirdiklerini anlattı.

Yandımata, hem Türkiye'de hem de çevre ülkelerde doğal gaz işçiliği açısından büyük potansiyel bulunduğunun altını çizdi. zmir'de 180 iç tesisat firmasının bulunduğunu aktaran Yandımata, 360 bin hanede doğal gaz kullanılabilecek durumda olduğunu, tüm evlerin doğal gaza geçmesi durumunda 180 firmanın işlere yetişmesinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Demirtaş ile Yılmaz, hazırlanan işbirliği protokolünü imzaladı.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*