İşsiz gençlere AB fonları umut oldu

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

AB tarafından Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı çerçevesinde Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nin hazırladığı proje ile işsiz gençlere 7 dalda mesleki eğitim verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ERSEM Müdürü ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Alçı, ERSEM'in amacının örgün önlisans, lisans ve lisansüstü eğitimleri dışında özel sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda kurs, seminer ve konferans düzenleyerek ülkenin kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. AB tarafından desteklenen projelere de ilgi duyduklarını belirten Alçı, hazırladık EMUEL projesinin AB tarafından kabul edildiğini belirtti. 65 bin Euro değerinde olan projenin amacının kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu bilgisayar destekli üretim operatörlerini yetiştirmek olduğunu söyleyen Alçı, "Eğitimin hedefinde lise ile dengi okulu bitirmiş işsiz gençler bulunmaktadır. Adaylara mesleki eğitimleri sırasında öncelikle ihtiyaç duyacakları temel İngilizce ve temel bilgisayar eğitimleri verilecektir. Bunu yanında sağlık, CNC operatörlüğü, ilk yardım ve bireysel gelişme ve iletişim eğitimi verilecektir. Hafta sonu yapılacak eğitimler toplam 500 saat sürecektir. Projede işsiz, engeli ve bayanlar öncelik tanınıyor" diye konuştu.

Proje kapsamında bilgisayar laboratuvarı oluşturduklarını belirten Alçı, şimdiden 150'nin üzerinde başvuru olduğunu söyledi.

Öte yandan yine Erciyes Üniversitesi'nin hazırladığı tarımsal bilgi temini ve danışmanlık desteği projesi de AB tarafından kabul edildi. 62 bin Euro'luk projede amaç işsiz ve çalışmamakta olan bireyleri ekonomiye katkı sağlaması amaçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious