İşsiz sayısı azalmadı 20 bin arttı

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

İktisatçı Mustafa Sönmez, resmi verilere göre, bir yılda işsiz sayısının 143 bin kişi azaldığını ve 608 bin kişiye de yeni istihdam sağlandığının iddia edildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İktisatçı Mustafa Sönmez, resmi verilere göre, bir yılda işsiz sayısının 143 bin kişi azaldığını ve 608 bin kişiye de yeni istihdam sağlandığının iddia edildiğini belirterek, tam tersine 1 yılda işsiz sayısının azalmak yerine 20 bin kişi daha arttığını vurguladı.

Sönmez yaptığı açıklamada, geçen yıl ekim ayına ait işgücü istatistiklerini değerlendirdi. Sönmez, resmi verilere göre, bir yılda işsiz sayısının 143 bin kişi azaldığını 608 bin kişiye de yeni istihdam sağlandığının iddia edildiğini hatırlattı. Buna karşın hem gerçek işgücü tanımındaki kamuflaj, hem de sayılmayan işsizlerin, işsizliğin gerçek boyutlarını sakladığını belirten Sönmez, "Gerçekte, işsizlik azalmamıştır, büyümeye rağmen istihdam yine düşük kalmıştır" dedi.

"GERÇEK İŞSİZLİK RESMİ RAKAMLARIN 8 PUAN ÜZERİNDE"

Sönmez, 2005-2006 ekim’den ekim’e, sayılmayan işsizlerin yani işgücüne dahil gösterilmeyenlerin (iş bulsam çalışırım diyenler) 163 bin arttığını kaydetti. Sönmez, "Yani 2 milyon 122 binden 2 milyon 285 bine çıkmıştır. Resmi işsizlerle birlikte işsiz sayısı 4 milyon 629 ve işsizlik oranı yüzde 17 görünmektedir. Bu, resmi işsizlik oranı olan yüzde 9.3’ün 8 puan üzeri demektir. Mutlak rakamlarla ifade edilirse, 1 yılda işsiz sayısı azalmak yerine 20 bin kişi daha artmıştır" dedi.

ASLINDA 5.4 MİLYON KİŞİ İŞSİZ

Söz konusu bu rakamlara iğreti işlerde çalışan, yani 804 bin eksik istihdam da eklendiğinde gerçek işsiz sayısının 5 milyon 433 bine çıktığını belirten Sönmez, gerçek işsizlik oranının da yüzde 20’ye yaklaştığını vurguladı.

"TARIMDA VE KENDİ HESABINA ÇALIŞANLARDA EREZYON SÜRÜYOR"

Tarımdan ekmek yiyenlerin sayısının gittikçe azaldığını hatırlatan Sönmez, 2005 ekiminden 2006 ekimine tarımda istihdamda 104 bin azalma olduğunu kaydetti. Sönmez, "Tarımın payı yüzde 28’den yüzde 26.8’e geriledi. Tarımda erozyon sürüyor" dedi.

Kendi hesabına çalışanlarda da tarım sektöründe olduğu gibi erozyon yaşandığını belirten Sönmez, kendi hesabına çalışan sayısının bir yılda 161 bin azaldığını ve payının da yüzde 24’ten yüzde 22.8’e indiğini anlattı.

İŞÇİ SAYISI ARTIYOR

Bu kapsamda işçileşme, proleterleşme arttığını vurgulayan Sönmez, ücretli sayısının bir yılda 580 bin artarak, istihdamdaki oranının da yüzde 48.2’den yüzde 49.4’e çıktığını belirtti.

YOKSULLAŞMA VE MÜLKSÜZLEŞME

Tarımda ve esnaf kesiminde istihdamın artması, kentlerde işsiz kitlesinin büyümesi anlamına geldiğine dikkat çeken Sönmez, bu durumun aslında yoksullaşma ve mülksüzleşme anlamına da geldiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious