İşsizliğe çözüm paketi

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Mikro ekonomik reformlara ağırlık verileceğini belirten Babacan, “Rekabet gücünü yükseltmek, iş gücü piyasalarına esneklik getirmek ve istihdamı artırmaya yönelik bir reform paketi üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

OECD Uluslararası Yatırımlar Global Forumu’nun açılışında konuşan Babacan, önümüzdeki dönemde hükümet olarak yapısal reformlardan çok AB müzakerelerine dönük reformlara, bunların içinde de mikro ekonomik reformlara ağırlık verileceğini belirtti. ‘’Özellikle Dünya Bankası ile beraber üzerinde çalıştığımız istihdam artırmaya yönelik bir dizi reform var ki, bu reformlar da çok önemli olacak” diyen Babacan, şöyle konuştu: “Türkiye’nin rekabet gücünü artırmaya, daha yüksek katma değer üretmesine yönelik ilkokul müfredatından başlayın da mesleki eğitime kadar, üniversitelerin yapısına kadar uzanan, iş gücü piyasalarıyla ilgili pek çok adımı içeren iş gücü piyasalarına yeni esneklikler getiren bir paket ki bu, çok yakında safha safha uygulanmaya başlanacak.’’

KİLİT KELİME KALİTE

OECD Genel Sekreter Yardımcısı Richard Hecklinger ise, Türkiye’ye diğer OECD ülkelerinden daha fazla geldiğine değinerek, ‘’OECD’nin, Paris’ten sonraki ikinci başkenti Türkiye, İstanbul’dur. Türkiye, Orta Asya ve Orta Doğu’ya açılan bir köprüdür’’ dedi. Columbia Hukuk Fakültesi Uluslararası Yatırımlar Programı yöneticisi Karl Sauvant, dünyada 2010’a kadarki yatırım trendleri hakkında bilgi verirken, doğrudan yabancı yatırımlarda bir geri çekilme olmayacağını ancak önemli bir artış da yaşanmayacağına dikkat çekti. “Bu süreçte yatırım çekmek isteyen ülke ve şirket sayısı da artacak” diyen Sauvant, “Dolayısıyla Yatırım Tanıtma Ajansları’nın sayısı da inanılmaz artacak. Dünyada yatırım çekme rejimleri birbirine benzedikçe, bu rejimlerin kalitesindeki farklılıklar ve yatırım sonrası hizmetler önem kazanacak” dedi.

VORKINK ZAM İSTEDİ

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de büyüme ve istihdamı aynı anda getirecek yatırımlara ihtiyaç olduğunu vurguladığı konuşmasında, Türkiye’nin halletmesi gerektiği konuların başında kayıtdışı, yüksek vergiler ve eğitimin geldiğini söyledi. Kayıtdışı ekonomi için “kanser” benzetmesi yapan Vorkink, “Bütün bunlar istihdam yaratmayı engelliyor. Çok etkileyici büyümeye rağmen, bu bize istenen istihdam rakamlarını getirmiyor” diye konuştu. Vorkink ayrıca, finansal yapı ve arz güvenliği açısından özellikle kısa vadede, enerji fiyatlarının yükseltilmesi gerekebileceğini vurguladı. Vorkink, hükümetin 2007 ortasında bir ayarlama yapması halinde, bunun bütçe için bir tehlike yaratmayacağını kaydetti.

ŞAHENK: BAŞARI BİZİM DEĞİL TÜRKİYE’NİN BAŞARISI

Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk, ‘’10 sene evvel ‘370 milyar dolarlık GE ile eşit ortak olacaksın’ deseler, ‘hayal’ derdim. Bu Doğuş Grubu’nun değil, Türkiye’nin ve çalışanlarımızın başarısıdır’’ dedi. Şahenk, devlet, hükümet ve özel sektördeki “zihniyet değişimine” dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Çok şükür Allah’a ki, bugünleri gördük. Tamam, daha yapmamız gereken çok şey var ama bunu da takdir etmemiz gerekir.” Türkiye’nin yüzünü Batı’ya çevirdiğini ve bu yüzden AB’nin çok önemli bir çıpa sayıldığını belirten Şahenk, “Türkiye’nin bu konuda anlayışa ve desteğe ihtiyacı var. Genç ve dinamik nüfusumuzu iyi eğitebilir ve iş verebilirsek, Türkiye çok daha önemli bir bölgesel güç olur” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious