İşsizliğe esnek çalışma formülü geliyor

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Pazartesiden Cumaya, sabah dokuzdan akşam beşe çalışma dönemine alternatif getiriliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

En geç 2009 yılına kadar sonuç alınması planlanan esnek çalışma modeli, ağırlıklı olarak genç işsizlerle bir türlü istihdamdaki payı artırılamayan kadınlara uygulanacak.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından yayınlanarak yürürlüğe giren ve Hükümetin önümüzdeki yıllara yönelik ekonomi politikalarına ışık tutan 2007 Programı, işsizliğin azaltılmasında esnek çalışma modeline büyük önem verileceğini ortaya koydu. AB ülkelerinde yaygın olan esnek çalışma biçimlerinin ülkemizde etkin olarak uygulanamadığına vurgu yapılan programda, “İstihdamın artırılması, işsizliğin ve kayıtdışı çalışmanın azaltılması, kadınların ve dezavantajlı kesimlerin istihdamının artırılması amacıyla esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılması özel öneme sahiptir” denildi. Programda, uygulama sırasında sosyal tarafların görüşlerinin dikkate alınacağı ifade edilidi.

ESNEK ÇALIŞMA NEDİR?

Esnek çalışma modeli; geleneksel olarak kabul edilen “dokuzdan beşe, pazartesiden cumaya” veya “belirli bir yerde, belirli gün ve saatlerde” çalışma düzenine bağlı kalmaksızın çalışmanın öngörüldüğü çalışma biçimleri olarak uygulanıyor. İş sürelerini çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilmek üzere değişik şekilde düzenleyebilme olanağı tanıyan açık bir sistemin oluşturulması olarak da tanımlanan esnek çalışma uygulamalarının çoğunluğu 1970’li yılların sonlarında başladı. Kullanımı özellikle ABD ve AB ülkelerinde yaygınlık gösteren esnek çalışma uygulamaları; kısmi süreli çalışma, iş paylaşımı, çağrı üzerine çalışma, sıkıştırılmış çalışma haftası, evde çalışma ve tele (uzaktan) çalışma şeklinde çok değişik yöntemleri içeriyor. Modelin en yaygın uygulandığı ülke yüzde 38’le Hollanda. İkinci sırada yüzde 25’le İngiltere ve yüzde 7.5’le de Almanya üçüncü sırada geliyor. Bu ülkelerde işsizlik oranı ise sırasıyla yüzde 3.2, yüzde 6 ve yüzde 10.5 düzeyinde bulunuyor. Ancak uzmanlar, esnek çalışmayla düşük işsizlik oranı arasında birebir bağlantı kurmanın zor olduğunu savunuyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious