İşsizliğe işveren çözüm

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Hükümet, seçimlerde kullanacağı yeni “hükümet programı” nda temel hedef olarak işsizlikle mücadeleyi almayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’na göre, devlet sigorta primlerini düşürür, işçi sendikaları da bir süre enflasyonunun üzerinde zam talep etmezse, işveren kesimi milyonlarca işsizi işe alır

Hükümet, seçimlerde kullanacağı yeni “hükümet programı” nda temel hedef olarak işsizlikle mücadeleyi almayı planlıyor. Bu amaçla sosyal taraflardan işsizliği azaltacak çözüm önerilerini toplamaya başlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığındaki 5 kişilik teknik ekip, en son gittiği Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) ilginç bir formül aldı. TİSK, parti yetkililerine sunduğu çözüm önerisinde, işsizliğin ancak işçi ve işveren örgütleriyle devletin üçlü mutabakata varmaları halinde aşılabileceğini bildirdi. Avusturya ve İrlanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde işsizliğin böyle aşıldığına dikkat çeken TİSK’in hükümete sunduğu öneri şöyle:

HERKESTEN FEDAKARLIK

İstihdamın arttırılması, işsizliğin sona erdirilmesi amacıyla işçi, işveren ve devlet üçü birden ortak fedakârlık gösterecek. İşçi sendikaları, toplu pazarlıklarda belirli bir süre enflasyonun üzerinde zam talep etmeyecek. Katı ücret pazarlıkları yapmayacak. Devlet, istihdamın üzerindeki sigorta ve vergi yükünü kademeli olarak örneğin 3’er puan şeklinde indirecek. İşveren de her yıl belirli sayıda işsizi işe alma garantisi verecek. Bu sistemden olumlu sonuç alınması halinde uygulama süresi ileriye doğru uzatılacak. TİSK, devlet ya da işçi ve işveren sendikalarının tek başlarına istihdam sorununu çözme gücünü sahip olmadığını da parti yönetimine aktarırken, işsizlikle mücadele anlayışının tüm ülke genelinde kabul gören bir milli davaya dönüştürülmesi halinde milyonlarca işsize iş kapısı açılacağını ifade ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious