İşsizliği yatırım çözer

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Tekelioğlu, Türkiye'de işsizlik sorununu yabancıların Türkiye'de gerçekleştireceği sıfırdan yatırımların çözeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de toptan satış mağazaları zinciri Metro'nun sahibi Alman Metro Group'un Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekelioğlu, Türkiye'de işsizlik sorununu yabancıların Türkiye'de gerçekleştireceği sıfırdan yatırımların çözeceğini söyleyerek, “İşsizlik sorunu büyük. İşsizlik sorunu sıfırdan yatırımların artmasıyla çözülür” dedi. Yabancı yatırımcının Türkiye'de yaşadığı sıkıntıları dile getiren Tekelioğlu, “Türkiye'de bürokrasi var. Türkiye'ye yabancı sermaye girdi ama çok azı sıfırdan yatırım. Hyundai yatırımını kaçırdık. Türkiye'ye bu tür yatırımlar gelsin ki istihdam açığı kapansın. Başbakanımız'ı methetmek istiyorum. Dünyada 200 ülkede olan Yatırım Promosyon Ajansı kuruldu. Başında Alparslan Korkmaz var. Yabancıların çalışma izni kolaylaştı. Kendimizi yatırım için kolay ülke olarak tanıtmalıyız” diye konuştu.
KİLİT KONU İSTİHDAM

Türkiye'nin sıçramasının eğitim ve işsiz gençlere iş vermekle mümkün olacağını dile getiren Tekelioğlu, “Yetişmiş çocuklarımız var ama istihdam yaratamıyoruz onlara. Biz bin kız çocuğunun ilköğretim eğitimini üstlenmeye karar verdik. Bu cuma da Konya'da 100 çocuğu sevindireceğiz. Hedefte 4 il daha var” dedi.

30 ülkeye Türk malı

Şirket olarak yüzde 3 oranında ithalat yaptıklarını ancak, 600 milyon euro ihracatlarının bulunduğunu belirten Tekelioğlu, Vestel, Beko gibi pekçok Türk ürününü aldıklarını ve bu malların sadece Türkiye'de değil, 30 ülkedeki 600 mağazanın raflarında bulunduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious