İşsizliğin hafif artması sevindirdi

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Almanya Başbakan Yardımcısı Franz Müntefering ülke genelindeki işsizlik oranın geçen yılın aralık ayı itibariyle yalnızca 12 bin olarak artmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müntefering mevcut rakamın iki Almanya'nın birleşmesinden sonra aralık ayındaki en düşük rakam olduğunu hatırlatarak, bu alandaki gidişatın "cesaret verici bir gelişme" olduğunu ifade etti. Federal İş Ajansı (BA) tarafından açıklanan verilere göre ise, Almanya'daki işsizlik oranı yüzde 9,6.

Hükümetin istihdam piyasasındaki gelişmelerden hoşnut olduğunu kaydeden Müntefering, "Kalkınma ve istihdam 2007 yılının merkezi siyasi hedefleridir" dedi. Müntefering işsizliğin düşürülmesi ile geleceğe güvenli bakılacağını, devlet bütçesinin konsolide edilerek sosyal sistemlerin istikrarlı hale getirileceğini kaydetti. Konuşmasında aynı zamanda ülkedeki işletmelere çağırıda da bulunan Müntefering, işletmelerin istihdam yerlerini azaltmak yerine artırmaları gerektiğini söyledi. Müntefering'in mevcut sözlerinin özellikle düşük ücretli iş gücünden faydalanmak ve az vergi vermek amacıyla işletmelerini başta Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere kaydıran işadamlarına yönelik olduğu yorumu yapıldı.

Bu arada muhalefetteki Birlik 90/Yeşiller Partisi Federal Meclis grubu Başkan Yardımcısı Thea Dückert konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ülkedeki başlıca sorunun halen uzun süreli işsizliğin olduğunun altını çizdi. Dückert, mevcut hava şartlarının da istihdam piyasasındaki gelişmeye olumlu etki yaptığını belirterek, büyük koalisyonun işsizliğin azalması ile rehavete kapılmaması gerektiğini söyledi. Dückert ayrıca, hükümetin askeri ücretin belirlenmesinde adım atmasını talep etti. Hür Demokrat Parti FDP (Liberaller) ise istihdam piyasasındaki rahatlamanın sevinç çığlıkları atmak için bir sebep teşkil etmediğini belirterek 1 Euro'luk iş uygulamasının da istatistiklerde işsiz sayısını aşağıya indirdiğine dikkat çekti.

Almanya'da işsiz olan kişilerin sayısı 4 Milyon 8 bin. Ülkede bugünkü rakamlara göre yaklaşık 40 milyon çalışan var, bunlardan yaklaşık 27 milyonu sosyal kesintileri olan işçiler. 2006 yılında ortalama olarak 4 milyon 487 bin kişi işsiz olarak kayda geçti. Mevcut rakam genel nüfusun yüzde 10,8'ne tekabül etti.ü


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious