'İşsizliğin ve göçün coğrafyası' raporu

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odasının (ATO) raporuna göre, Türkiye'de bazı bölgelerde gerçek işsizlik oranı, Türkiye ortalamasının iki katına yakın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yıllarda işsizliğin hızla arttığı bu bölgeler aynı zamanda en fazla göç veren bölgeler oldu.
ATO'nun Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yararlanarak hazırladığı ''İşsizliğin ve Göçün Coğrafyası'' raporuna göre, 26 istatistiki bölge sınıflamasına göre 2004-2006 yılları arasında sadece 7 bölgede gerçek işsizlik oranı azalırken, 19 bölgede arttı.

GÜNEYDOĞU'DA İŞSİZLİK ORTALAMANIN İKİ KATI
2006 yılı itibariyle Türkiye genelinde resmi işsizlik oranının yüzde 9,9 olduğu belirtilen raporda, ancak iş bulma ümidi olmadığı için iş aramayanlar ile mevsimlik çalışanların da dahil edilmesi halinde gerçek işsizlik oranının yüzde 18,1'i bulduğu öne sürüldü.
26 istatistiki bölge içinde işsizliğin en yüksek olduğu bölgenin, yüzde 35,9 ile Mardin-Batman-Şırnak-Siirt bölgesi olduğu ifade edilen raporda, işsizliğin en yoğun yaşandığı bölgeler arasında yüzde 34,8 ile Şanlıurfa-Diyarbakır bölgesi ikinci sırada, yüzde 31,6 ile Hatay-Kahramanmaraş-Osmaniye bölgesinin üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.

YÜK 5 BÖLGENİN SIRTINDA
2004-2006 yılları arasında sadece 7 bölgede gerçek işsizlik oranının azaldığı bildirilen raporda, bu bölgelerin, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa-Eskişehir-Bilecik, Antalya-Isparta-Burdur, Zonguldak-Karabük-Bartın, Kastamonu-Çankırı-Sinop olduğu kaydedildi. Diğer 19 bölgede ise işsizlik arttığı vurgulandı.
Raporda, şöyle denildi:
''Söz konusu dönemde işsizlik oranının 2,9 puan azaldığı Ankara, 0,4 puan azaldığı İstanbul, 3,8 puan azaldığı İzmir, 1,9 puan azaldığı Bursa-Eskişehir-Bilecik ve 0,5 puan azaldığı Antalya-Isparta-Burdur aynı zamanda Türkiye'nin en fazla göç alan bölgeleri olarak biliniyorlar.
TÜİK'in verilerine göre Ankara yüzde 2,7, İstanbul yüzde 4,6, İzmir yüzde 4, Bursa-Eskişehir-Bilecik yüzde 3,9, Antalya-Isparta-Burdur ise yüzde 4,7'yle yüksek oranda göç alan bölgeler olarak biliniyorlar.
Türkiye ekonomisi sadece bu bölgelerde istihdam yaratabildiği için diğer bölgelerden bu bölgelere göçün önüne geçilemiyor. Dolayısıyla Türkiye'deki işsizlik sorununun çözümü 5 bölgenin (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa-Eskişehir-Bilecik, Antalya-Isparta- Burdur) sırtına biniyor.
Zonguldak-Karabük-Bartın ile Kastamonu-Çankırı-Sinop bölgelerinde de 2000-2006 döneminde işsizlik azaldı. Ancak, bu azalma istihdam artışından değil, göçe bağlı olarak nüfusun azalmasından kaynaklanıyor.''

ÜÇ BÜYÜK İLDE İŞSİZLİK
Türkiye'nin yoğun göç baskısı altındaki üç büyük ili İstanbul, Ankara ve İzmir'de, son 2 yıl görülen azalmaya rağmen işsizlik oranlarının bir hayli yüksek olduğu belirtilen raporda, üç büyük il arasında en yüksek işsizlik oranına sahip olanının yüzde 15,9 ile Ankara olduğu, İzmir'in yüzde 14,9 ile ikinci, İstanbul'un da yüzde 13,7 işsizlik oranı ile üçüncü sırada yer aldığı bildirildi.

GÖÇ VEREN BÖLGELER VE İŞSİZLİK
Zonguldak-Karabük-Bartın'dan sonda Türkiye'nin ikinci sırada en fazla göç veren bölgesi olan Ağrı-Kars-Iğdır-Ardahan'da göçe rağmen işsizlik oranının artmaya devam ettiği ifade edilen raporda, 2004-2006 yılları arasında gerçek işsizlik oranı 2 puan artan bu bölgenin nüfusunun artık değişmediği vurgulandı.
Raporda, şöyle denildi:
''İşsizliğin en yüksek olduğu Mardin-Batman-Şırnak-Siirt aynı zamanda, yüzde 4,68 ile en fazla net göç veren üçüncü bölgesi. İşsizlikte ikinci sırada yer alan Şanlıurfa-Diyarbakır Bölgesi ise yüzde 3,95'lik net göç verme hızıyla üst sıralarda yer alıyor.
Bu göç hızına rağmen Mardin-Batman-Şırnak-Siirt yıllık yüzde 1,7, Şanlıurfa-Diyarbakır ise yüzde 2,2'lik ortalama nüfus artışına sahip bulunuyor. Nüfusları arttığı için göçe rağmen bu bölgelerdeki işsizlik oranı 2004-2006 arasında sırasıyla 12,7 ve 6,9 puan arttı.
İşsizliğin yüzde 30'un üzerinde seyrettiği Hatay-Kahramanmaraş-Osmaniye ile yüzde 20'nin üzerinde seyrettiği Van-Muş-Bitlis-Hakkari, Adana-Mersin, Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli ve Kayseri-Sivas-Yozgat göç vermesine karşılık nüfusu ve işsizlik oranları da artan bölgeler olarak ön plana çıkıyor. Göç hızı sıfır olan, diğer bir ifadeyle aldığı ve verdiği göç eşit olan Konya-Karaman bölgesi ise yüzde 1.6'lık nüfus artış hızının altında ezilmiş gözüküyor.''

ATO BAŞKANI AYGÜN
Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'nin pek çok sorununun temelinde işsizliğin yattığını belirtti. 9 ilin yoğun göç baskısı altında olduğunu kaydeden Aygün, göçün gecekondulaşma, altyapı sorunları, trafik ve sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini anlattı.
Aygün, mevcut işsizlere istihdam yaratılamadığı gibi, işsizler ordusuna her yıl yenilerinin eklendiğini vurgulayarak, ''İşsizlik oranının sabit kalması için her yıl 800-900 bin kişiye istihdam yaratılması gerekiyor. İşsizlik oranları arttıkça suç oranları da artıyor. İşsizlik tıpkı terör gibi bir milli güvenlik sorunu haline geldi'' dedi.
Sinan Aygün, istihdam sorununun acilen masaya yatırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious