İşsizlik çıldırttı

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Ataması yapılmayan memur Başbakan'ı tehdit etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzurum'un Çat ilçesinde oturan 26 yaşındaki Abdurrehim Aras, 9 Temmuz'da Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak, "Memur sınavını kazandığım halde 4 yıldır atamam yapılmadı, bu nedenle geçinemiyorum, borcum var, kaybedecek bir şeyim kalmadı" dedi.

"KARINI, KIZINI ÖLDÜRÜRÜM"
Aras, mektubunun devamında ise Erdoğan'ı tehdit ederek şöyle dedi: "İnandığım Allah'a yemin olsun ki, seni veya ailenden birini öldürürüm. Hem de herkesin gözü önünde yaparım. Hapis ya da ölüm hiç ama hiç önemli değil. Oğlunu, kızını, karını, seni öldürürüm."

15 EYLÜL'E KADAR MÜHLET
Erdoğan'a "Bu uyarıyı dikkate al. Eylülün 15'ine kadar atamamı yapmazsan, aileden biri öldürülecektir" diyen Aras, yakalanıp 25 Ağustos'ta tutuklandı. Ancak 40 gün sonra tahliye edildi. Tehdit cezası 6 aydan 2 yıla kadar olduğu için tahliye kararı alındı.

Başbakan'ı tehdit etti 40 gün cezayla kurtuldu

KPSS'yi kazandığı halde atamasının yapılmamasına sinirlenen Erzurumlu öğretmen adayı Abdurrehim Aras, Başbakan Erdoğan'a mektupla ölüm tehdidinde bulundu. Ancak 40 gün hapis cezasıyla kurtuldu.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı (KPSS) kazanmasına karşın öğretmen olarak ataması yapılmayan Erzurumlu Abdurrehim Aras, Başbakan Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak "İnandığın Allah'a yemin olsunki seni veya ailenden birini öldürürüm" diye tehdit edince kendini cezaevinde buldu. Ancak Aras, yeni Türk Ceza Yasası uyarınca 40 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Başbakan'a mektup
Erzurum'un Çat ilçesinde oturan 26 yaşındaki Aras, üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. KPSS sınavını kazanmasına rağmen 4 yıl boyunca ataması yapılmayan Aras, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e peş peşe mektuplar yazdı. Aras, Başbakan'a yazdığı mektupta, 4 yıldır atamasının yapılmadığını, geçinemediğini ve borcunun bulunduğunu anlatıp, şöyle devam etti: "İnandığın Allah'a yemin olsun ki seni veya ailenden birini öldürürüm. Hem de herkesin gözü önünde bunu yaparım. Hapis ya da ölüm hiç ama hiç önemli değil. Bu uyarıyı dikkate al... Kaybedecek bir şeyi kalmayanın yapamayacağı şey yoktur. Oğlunu, kızını, karını seni öldürürüm. Eylül'ün 15'ine kadar atamamı yapmazsanız aileden biri öldürülecektir." Aras, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e yazdığı mektupta da Çelik'i, eşini ve çocuklarını öldürmekle tehdit etti. Aras, mektubuna açık adresini de yazmaktan çekinmedi. Milli Eğitim Bakanlığı tehdit dolu mektuplar üzerine Ankara Adliyesi'ne suç duyurusunda bulundu.

Tutuklandı

Mektupları inceleyen Cumhuriyet Savcısı Ferit Güneş ve Mehmet Odabaşı, Çelik ile Erdoğan'a yazılan mektuplar için ayrı ayrı iddianameler düzenledi ve tehdit suçundan, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Erzurum'da gözaltına alınan Aras, Ankara'ya getirildi ve çıkarıldığı mahkeme tarafından 25 Ağustos'ta tutuklanarak cezaevine kondu.

'Pişmanım' dedi
Aras, bir sonraki duruşmada, "Krize girdiği için mektup yazdığını" söyledi ve "Pişmanım" dedi. Bunun üzerine yargıç, yeni TCK uyarınca tehdit suçunun cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası olduğu için tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. 40 gün sonra cezaevinden çıkan Aras, dava sonucunda bu suçtan mahkûm olursa devlet memuru olamayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious