İşsizlik ödeneği artıyor

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlere ödenen işsizlik ödeneği miktarları artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu'nun talimatıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu'nda başlatılan İşsizlik Sigortası Kanunu'nda değişiklik çalışmaları tamamlandı.

Bu çalışmalar sonucunda, belli bir süre çalışarak işsiz kalanların İşsizlik Sigortası Fonu'ndan daha kolay şekilde yararlandırılmaları amacıyla, hak ediş koşullarının yumuşatılması ve ödenek miktarının yüzde 150'ye varan oranda arttırılmasına dönük yeni bir yasa taslağı hazırlandı.

Mevcut durumda işsizlik ödeneği, iş akdi feshedilen kişinin son 4 aylık prime esas kazancının yüzde 50'si olarak hesaplanıyor. Bu şekilde belirlenen işsizlik ödeneği miktarı da aylık asgari ücretin netini geçemiyor.
Taslağa göre, sigortaya tabi son 4 aylık prime esas kazançla ilgili yüzde 50'lik oran, yüzde 70'e çıkarılıyor. Hesaplanan işsizlik ödeneği tutarının da asgari ücretin yüzde 150'sine kadar yükselmesinin yolu açılıyor.

PRİM ÖDEME GÜN SAYISI DÜŞÜYOR

İşsizlik sigortasından yararlanmak için gerekli prim ödeme gün sayısı 60 ile 90 gün arasında azaltılıyor. Buna göre, 180 gün işsizlik ödeneği almak için 600 gün yerine 510 gün prim ödenecek. 240 gün işsizlik parasına hak kazanmak için 900 gün yerine 810 gün, 300 gün işsizlik parası için de 1.080 gün yerine 1.020 gün prim ödenmesi yeterli olacak.
Mevcut uygulamada sağlık hizmetlerinden yararlanmak için hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışma şartı aranırken, taslak ile bu koşul kaldırılıyor. Bunun yerine, son 1 yıl içinde 120 gün prim ödeme kolaylığı getiriliyor. Böylece, işsiz kalanların sağlık hizmetlerinden yararlanılmasına imkan tanınıyor.
Sigortalı işsizlerin belgelendirmeleri koşulu ile İş Kanunu kapsamında açılan işe iade kararlarının kesinleştiği tarihe kadar geçen süreler, sigortalının greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde geçen süreler, hastalık veya analık sigortalarından geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalının iş göremediği süreler, doğum yapan sigortalı kadın işçiye isteği halinde verilen ücretsiz izin süresi ile herhangi bir nedenle silah altına alınan sigortalıların askerlik dönemlerinde, prim yatırılmayan süreler, prim gün sayılarının tespitinde dikkate alınmayacak.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ HIZLI BAĞLANACAK

Halen, sigortalı işsizler, işlemlerini yetiştirse dahi, başvurdukları ay ödeneğe hak kazanamıyor. Yeni düzenleme ile işlemleri sonuçlandırılan sigortalı işsizler, başvurdukları ay sonu itibariyle işsizlik parası almaya başlayacak.
İşsizlik parası alanların bu ödeneği, yeniden işe başlamaları halinde kesiliyor. Bu kişiler, yeni bir hak sahipliği oluşmadan, tekrar işsiz kaldıklarında kalan ödeneklerini alabiliyor. Ancak, durumlarını kuruma bildirmeyenlerin ödenekleri, tekrar başlatılmamak üzere kesiliyor ve bu kişiler, tekrar işten çıkarıldıklarında kalan ödeneklerini kullanamıyor. Taslakta, tekrar işe başlayanlara İş-Kur'a bildirim için 30 günlük süre tanınıyor.

“ÇOK DA CAZİP HALE GETİRMEDEN”

İş-Kur Genel Müdürü Namık Ata, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, yeni düzenleme ile işsizlerin ödenek almasını zorlaştıran “hak ediş” hükümlerini yumuşatmayı amaçladıklarını bildirdi. Daha fazla işsizin bu hizmetten yararlanmasına dönük düzenleme yapmak istediklerini kaydeden Ata, “Bunun için çok disiplinli hazırlanmış olan hak ediş koşullarında biraz esneme yapalım istedik. Bu çerçevede, öncelikle prim ödeme gün sayısını ve son 4 aylık kesintisiz çalışma koşullarını yumuşattık” dedi. İşsizlik ödeneğinin tatmin edici olmadığına da dikkati çeken Ata, günün koşullarına göre bu miktarları “çok da cazip” hale getirmeden, bir miktar yükseltmeyi öngördüklerini söyledi.

752 BİN KİŞİ YARARLANDI

Öte yandan, İşsizlik Sigortası Fonu'nun devreye girdiği Mart 2002 tarihinden Kasım ayı sonuna kadar 837 bin 276 kişi işsizlik ödeneği almak için başvurdu. Bunlardan gerekli şartları taşıyan 752 bin 399 kişi işsizlik parası aldı. Bu kişilere, de şu ana kadar 959 milyon 743 bin 295 YTL ödeme yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious