İşsizlikle mücadelede 6 projeyi tamamlandı

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Kayseri İl Müdürü Rifat Çetinkaya, işsizlikte mücadele için hazırladıkları 6 projeyi tamamladıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rifat Çetinkaya, yaptığı açıklamada, geçen yıl 5 kurs düzenlediklerini ifade ederek, 2005 yılında Özelleştirme Sosyal Destek Projesi kapsamında 20 kişiye istihdam garantili grafiker ve matbaacılık, işsizlik ödeneği alan 145 kişiye bilgisayar operatörlüğü ve bilgisayar destekli muhasebe eğitimi verdiklerini kaydetti.

İş garantili eğitim kurslarının sürekli devam ettiğinin altını çizen Çetinkaya, şöyle konuştu: "Özürlülere yönelik kumaş kesim ve dikiş, mobilya işçiliği, döşemecilik, eski hükümlülere yönelik de yay ve mekanik işçiliği ile bilgisayar operatörlüğü kursu düzenledik. Bu kurslarda 18 eski hükümlü ile 20 tutuklu meslek sahibi oldu. Organize Sanayi Sürekli Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlediğimiz kaynakçılık ve mobilya döşemeciliği kursunda da 111 kişiye eğitim verdik. Bu kurslara katılanların büyük bölümü de işe yerleştirildi."

Avrupa Birliği'nin (AB) bu projelere toplam 761 bin Euro destek sağladığını ifade eden Çetinkaya, "Avrupa Birliği, Valilik ve Özel İdare tarafından ortaklaşa hazırlanan `Küllerdeki Ekmek' projesine 117 bin Euro, Erciyes Üniversitesi'nin `Bilgisayar İşletmenliği' projesine 25 bin Euro, Oto Tamirciler Odası'nın `Oto Mekanik Bakım Teknikerliği' projesine 122 bin Euro, Kayseri Ticaret Odası'nın `Pedal' projesine 235 bin Euro, Kayseri Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı'nın ağaçlandırma projesine 80 bin Euro ve Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin `Kafes Balıkçılığı' projesine 182 bin Euro destek sağlandı. Bu projelerimizde amaca ulaşılması sevindirmiştir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious