İşsizlikte dünya 3.'sü olduk!

İşsizlikte dünya 3.'sü olduk!.52219
  • Giriş : 17.02.2009 / 12:44:00

Türkiye'deki işsizlik oranının, resmi veriler esas alındığında dünya piyasalarında adı geçen 52 ülke arasında üçüncü sırada bulunduğunu belirten TİSK şu açıklamayı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'deki işsizlik oranının, resmi veriler esas alındığında dünya piyasalarında adı geçen 52 ülke arasında üçüncü sırada bulunduğunu belirten Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Hükümetin reel sektör işletmelerinin eriyip gitmesine seyirci kalmaması gerektiğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak TİSK'ten yapılan açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 16 Şubat 2009 tarihli Hanehalkı İşgücü Araştırması 2008 Kasım Dönemi Sonuçları haber bülteni ile işsizlik oranının bir yıl önceye göre yüzde 10,1'den yüzde 12,3'e yükseldiği hatırlatıldı.

Tarım dışı işsizlik oranının yüzde 12,6'dan yüzde 15,4'e; kentlerdeki genç işsizliğinin ise yüzde 21,6'dan yüzde 25,5'e yükseldiği belirtilen açıklamada, "İş bulmaktan ümidini kesenleri, eksik istihdam edilenleri ve mevsimlik çalışanları dikkate almayan 'klasik' tanıma göre dahi, işsiz sayısı 645 bin kişi artarak 3 milyona ulaşmıştır" denildi.

Sanayi ve inşaat sektörlerinde 91 bin kişilik istihdam kaybı olduğuna işaret edilen açıklamada şöyle devam edildi: "The Economist Dergisinin 14 Şubat 2009 tarihli sayısında, eldeki son ölçüm değerleri itibariyle dünya piyasalarında adı geçen 52 ülkenin işsizlik oranları karşılaştırılmıştır.

Buna göre ülkemizdeki işsizlik oranı yüzde 12,3 ile 52 ülke arasında üçüncü sırada gelmektedir. Sanayi ve hizmet sektörlerindeki işletmeler talep yetersizliği ve finansman sorunları sebebiyle göz göre göre eriyip gitmektedir.

Hızla önlem alınmadığı takdirde Türkiye, dünyada işsizlikte bir numara olmaya adaydır. Hükümet buna daha fazla seyirci kalmamalı, bir an önce belirtilen sorunları çözecek kısa ve uzun vadeli etkin tedbirler içeren bir paketi hayata geçirmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*