İşssizlik Rusya'yı sallamaya başladı

İşssizlik Rusya'yı sallamaya başladı.13808
  • Giriş : 29.06.2009 / 08:26:00

Enerji gelirlerinin azalması ve ekonomik durgunluk şeklinde küresel krizden çift yönlü etkilenen Rusya, bütçe açığını kapatmak için mücadele ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Başbakanı Vladimir Putin bütçe gelirlerinin 2009 yılında gayri safi milli hasılanın yüzde 16'sına denk geleceğini, önümüzdeki iki yıl da bu şekilde devam edeceğini söyledi. Kriz öncesinde bu rakamın yüzde 23-24 seviyesinde olduğuna işaret eden Rusya Başbakanı, sürecin normal işlediğini savundu.

Moskova'nın dışında Novo-Ogaryovo'da bulunan devlet rezidansında parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerle bir araya gelen Putin, Rusya gündemi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Bütçe açığının gelecekte yüzde 2-3 seviyesine çekileceğine değinen Putin, "Sosyal yükümlülükleri yerine getirerek, azalan bütçe gelirlerine paralel giderleri kısıyoruz. Diğer taraftan petrol varil fiyatı revize edilen bütçede 2009 için ortalama 41 dolar öngörülmüştü. Şimdi bu rakamın 50-55 dolar aralığında olacağını tahmin ediyoruz." dedi.

Rusya, on yılın ardından ilk kez bütçe açığı verecek. Rusya Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre 2009 sonunda açık yüzde 7,5-9 seviyesinde olacak. 2010 yılında ise açığın gayri safi milli hasılanın yüzde 10'u seviyesine ulaşması bekleniyor. Putin tarım malzemeleri ile ilgili ithalat yasağının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini kaydetti.

"İşsizlik büyük problem"

İşsizlikle mücadele konusunda önemli çalışmalar yapılmasına karşın, bu yıl mezun olanların yüzde 11'inin iş bulamayacağına değinen Putin, "Merkezde bu rakam azalırken, çevrelerde artabilir. Ancak bu büyük problem. Sorununun çözümü için 43,7 milyar ruble (1,5 milyar dolar) ayrıldı. Ancak bunu genişletmek zorundayız." dedi.

Eski Sovyet ülkelerinin dış politikada Rusya'nın birinci önceliği olduğuna dikkat çeken Putin, Belarus ekonomisini desteklemek için ucuz doğalgaz sevkıyatına devam edeceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*