İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti oldu

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ”İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması hepimize daha fazla güç verecek” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Koç, AB Konseyi'nin, İstanbul'un “2010 Avrupa Kültür Başkenti” olmasını onaylaması dolayısıyla, Beyoğlu'ndaki tarihi Atlas Sinemasının salonunda düzenlenen basın toplantısında, bu konudaki görüşünü 1 yıl önce attığı imzayla belirttiğini söyledi.
Elde edilen başarıda en çok, mahalli ve merkezi yönetim ile sivil inisiyatifin birlikte sonuç almasına sevindiğini belirten Koç, “Bugün bahtiyarım, mutluyum, iftihar ediyorum hepinizle, özellikle İstanbullular'la” diye konuştu.
Bakan Koç, son 20 ayda aşağı yukarı bin 300 antik eserin onarımının yapıldığını dile getirerek, bunun, Bakanlığının büyük bir rekoru olduğunu söyledi.
Bu rekorda en büyük payın İstanbul'a ait olduğunu kaydeden Koç, geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri İstanbul İl Özel İdaresi, TBMM Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı olarak İstanbul'a yaklaşık 250 trilyon liralık yatırım yaptıklarını anlattı.
Bakan Koç, “Eskiyi yepyeni yapmak, eskinin değerlerini günümüze aktarmak için yatırım yaptık. En büyük payı da Topkapı Sarayı aldı. Yeniliyoruz, yaşanabilir bir memlekette, yaşanabilir bir eski dünyayı eskitmeden ve eskiyi tüketmeden yenilemenin çaresini arıyoruz” diye konuştu.
İstanbul'dan çok umutlu olduğunu ve bu başarının sonucunda daha fazla kültür merkezi, tiyatro, konser salonları ve müzelerin açılacağını dile getiren Koç, İstanbul'da artık 15 senedir kapalı müzelerin kalamayacağını vurguladı.
Bakan Koç, “İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması hepimize daha fazla güç verecek. Bu gücün sahibi İstanbul halkıdır. Biz bu gücü harekete geçirmek üzere çalışmaktayız. Herkese ve herkese, ama en çok İstanbul'a teşekkür ediyorum” dedi.
Günübirlik turistlerle birlikte 16 milyon turist alan Prag kentinin karşısında İstanbul'un 5 milyonu yeni aşmasını içine sindiremediğine de işaret eden Bakan Koç, İstanbul'un kazandığı bu başarının ayrıca turizmde de yepyeni çalışmaları kapsayacağını kaydetti.
Bakan Koç, “Mutlu bir günümüzdeyiz. Bu mutluluğu doyasıya yaşayalım. Sağ olasın İstanbul, sağ olasın Türkiye” dedi.

VALİ GÜLER

İstanbul Valisi Muammer Güler de İstanbul adına gururlu ve mutlu olduklarını söyledi.
Bu başarının İstanbul için çok önemli bir kazanç olduğunu dile getiren Güler, bunun ayrıca, AB uyum sürecinde katılımcı demokrasi açısından, sivil toplumu ön plana çıkarması bakımından da önemli bir kazanç olduğunu ifade etti.
Vali Güler, “Bundan sonra İstanbullulara, İstanbul'da yaşayan herkese çok önemli görevler düşüyor. Kültürel eserlerimize daha çok sahip çıkacağız. Müzelerin, sanat eserlerinin çoğalmasına katkıda bulunacağız” şeklinde konuştu.
İstanbul Valiliği, İl Özel İdaresi olarak ve İl Genel Meclisinin katılımıyla her türlü destek ve kaynağı İstanbul'a vereceklerini dile getiren Güler, İstanbul'un artık dünya şehirleri arasında daha çok anılacağını ve gündemde kalacağını kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TOPBAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul'u 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçenlere teşekkür ederek, İstanbullular adına mutluluğunu dile getirdi.
Bu sonuç ile asırlardan beri barış ve diyalog kenti olan İstanbul'un, Avrupa ile kültürel işbirliği ve diyalog köprüsü olma noktasında adımlarını güçlendirdiğini belirten Topbaş, özgürlüğün en iyi ifadesinin kültür ve sanatta olduğu bir dünyada İstanbul'un artık kültür başkenti olmasının çok önemli bir aşama olduğunu kaydetti.
Bundan sonra yapılacak çalışmaların çok önemli olduğuna işaret eden Topbaş, bir yandan kentin değişme alanları oluşturulurken, bir yandan problemleri çözme, diğer taraftan da kültür ve sanatı çok ileri noktalara taşıma durumunda olduklarını anlattı.
Topbaş, “Hem geçmişten gelen güzellikleri geleceğe taşıma, hem de çağdaş normlarla kültür ve sanatın izlerini İstanbul'da hissettirme ve yansıtma görevini üstlendik. Bunu İstanbullularla, tüm kurum ve kuruluşlarımızla başaracağız” dedi.

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ BAĞIŞ

İstanbul 2010 Girişim Grubu Danışma Kurulu Başkanı, İstanbul Milletvekilli Egemen Bağış da tüm İstanbulluları kutladığını ifade ederek, bunun, İstanbul'un büyük bir zaferi olduğunu söyledi.
Bağış, bu sonucun, Cumhuriyet tarihinde ilk defa sivil girişimin önce yerel, sonra merkezi yönetim tarafından desteklenmesi suretiyle elde edilen bir başarı olduğunu belirtti.
İstanbul'un, farklı kültürlerin, farklı medeniyetlerin hoşgörüyle birlikte yaşadığı şehirlerden biri olduğunu ifade eden Bağış, herkesin bu şehrin kıymetini daha iyi bilmek ve 2010'a daha iyi hazırlanmak zorunda olduğunu söyledi.
Bağış, “Bu netice aynı zamanda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini de gösteriyor. Bir zamanlar Kafka'nın, Dostoyevski'nin kitaplarının toplandığı, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın ders kitaplarındaki şiirleri okuduğu için hapishanelerde yattığı bu ülke, artık düşüncelerin en özgürce ifade edildiği sanat ve kültürün başkenti ilan ediliyor” dedi.
Bunun, Türkiye'nin ve Türk milletinin başarısı olduğunun altını çizen Bağış, bu başarının ayrıca, AB sürecinde Türkiye'nin kültürünün Avrupa kamuoyuna anlatılması, Avrupa kültürlerinin de Türk kamuoyuna anlatılması bakımından önemli bir süreç olacağını vurguladı.
Bağış, “Bugün, artık Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkanların, Berlin'de yıkılan duvarları Meriç kıyılarında kurmaya kalkanların, aslında o duvarları kuramayacaklarını, kurmaya kalkanların da üstüne yıkılacağını gösteren bir gündür” dedi.
Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e de projeye verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.
İstanbul 2010 Girişim Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu da 2000 yılında bir avuç sivil toplum temsilcisinin başlattığı bu projenin daha sonra yerel ve merkezi yönetimin desteğiyle başarıya ulaştığını anlattı.
Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Koç, İstanbul Valisi Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'a günün anısına birer plaket verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious