İstanbul, Avrupa'nın gözdesi

İstanbul, Avrupa'nın gözdesi.13680
  • Giriş : 07.04.2008 / 10:49:00

İstanbul sadece tarihiyle değil, ekonomisi ve eğlencesiyle de Avrupa'nın gözdesi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul’da her gün 5 milyon kişi lokantada yemek yiyor ve yılda 10 milyon kişi ‘A plus (Lüks) eğlence mekanlarına gidiyor. İstanbul, Türkiye milli hasılasının tek başına dörtte birini üretiyor.

İstanbul sadece üç imparatorluğa ev sahipliği yapması ve iki kıtayı birbirine bağlamasıyla değil, rakamlara göre ekonomisi ve eğlencesiyle de hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın megakenti.

Türkiye GSMH’sinin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştiren İstanbul, toplam ihracat ve ithalatın da yüzde 60’ını yapıyor. İstanbul, 12 milyon nüfuslu İstanbul, Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Belçika, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Yunanistan, Bulgaristan, Portekiz başta olmak üzere onlarca Avrupa ülkesinden daha kalabalık.

TARIM YÜZDE 1, KREDİLER YÜZDE 48

TÜRKİYE’DEKİ 50 bankanın 46’sı, banka mevduatlarının yüzde 42’si, banka kredilerinin de yüzde 48’i İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’un günlük ekonomik üretim büyüklüğüyse 500 milyon YTL. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul’un Türkiye ekonomisinde tarımın yüzde 1’ini, sanayinin yüzde 28’sini, inşaatın yüzde 21,2’sini, ticaretin yüzde 24,6’sını, ulaştırma-haberleşmenin de yüzde 23’ü’nü oluşturduğunu belirti.

KENTTE A PLUS 117 İŞLETME VAR

TURİZM Restaurant ve Kulüp Yatırımcıları, İşletmecileri Derneği (TURYİD) yetkilisi Şükran Yürekli ise, İstanbul’da 2500 eğlence mekanı olduğunu belirterek, ‘İstanbul’un daha fazla eğlence merkezini kaldırabilir. Bu mekanlara yüzde 20 turist katılımı var’ dedi. Yürekli, kentte A plus sınıfına giren 117 işletme bulunduğunu da belirtti.

Alışkanlıklar değişiyor

İSTANBUL’DA günde en az 5 milyon kişi lokanta ve restoranlarda yemek yerken, lüks eğlence yerlerine yılda 10 milyon kişi gidiyor. Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, kentte 20 binden fazla lokanta bulunduğunu belirterek, ‘İnsanların yemek yeme alışkanlıkları değişiyor. Artık insanlar misafirlerini lokanta ve restoranlarda ağırlıyor. Eskiden bir çok iş yerinde yemek yapılırken işletmeler maliyeti düşürmek için artık onu da kaldırdı’’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious