İstanbul, Avrupa'ya küsmüş!

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Alman dergisi Der Spiegel, İstanbul'u tanıttığı yazıda 'İstanbul'un elit tabakası Osmanlı geçmişini keşfediyor, hayal kırıklığı içinde Avrupa'ya sırt çeviriyor' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'nın önde gelen siyasi dergilerinden Der Spiegel, İstanbul'u tanıttığı bir yazıda, bu büyük şehirde yaşayan zengin kesimin eski İstanbul'un güzelliğini ve tarihi mirasını yeniden keşfetmeye başladığını yazdı. 'Minare ve Mini Etek' başlığıyla verilen ve İstanbul'un ayrıntılı şekilde anlatıldığı yazıda, "İstanbul ülkenin motoru, kendisini yeniden keşfeden dinamik bir metropol. Elit tabaka Osmanlı geçmişini keşfediyor, hayal kırıklığı içinde Avrupa'ya sırt çeviriyor" denildi.

'Sürekli göç işsizleri artırıyor'

Kanlıca'nın meşhur yoğurdunun, Beyoğlu'ndaki barların ve eğlencenin anlatıldığı yazıda, arada bir yükselen ezan seslerinin de kente bir özellik kattığı ve turistleri rahatsız etmediği, Amerikan dergisi Newsweek'in bile İstanbul'u dünyanın en harika şehirlerinden biri olarak tanıttığı kaydedildi. Ancak sürekli göç nedeniyle kentteki fakir, işsiz insanların ve gecekonduların sayısının arttığı belirtildi. İstanbul'un tarihi ve dini geçmişini yaşamak isteyenlerin Fatih Sultan Mehmet'in türbesini ziyaret etmesinin önerildiği yazıda, kentin her kesimden insan için sunacak bir şeyi olduğu görüşü vurgulandı.
İstanbul'daki kent planlamasının da zor yapılabildiğine işaret edilen yazıda, Büyükşehir Belediyesi'nin, emekliye ayrılan mimar Hüseyin Kaptan'dan yeni düzenleme için yardım istediği belirtildi. İstanbul'un gittikçe büyümesi nedeniyle insanların çok daha uzaklardan da çalışmak için bu kente gittikleri anlatılan yazıda, buna rağmen 2010 yılı Kültür Başkenti seçilen İstanbul için el ele verildiği ve bugüne kadar çürümeye bırakılan tarihi eserlerin restorasyonuna başlandığı ifade edildi.

'Kültürel köklerimiz derin'

İstanbul 2010 Girişim Grubu Başkanı Nuri Çolakoğlu da bu konu hakkında şunları söyledi: "Biz bunu, kaybolan eski İstanbul'un bir kısmını geri alabilmek için bir fırsat olarak görüyoruz. Avrupa'yla ortak kültürel köklerimizin ne kadar derin olduğunu göstermek istiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious