İstanbul, Brüksel'den çıkacak kararı bekliyor

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2010 yılı için Avrupa'nın kültür başkenti olmaya aday gösterilen İstanbul için nihai karar 13 Kasım'da verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB Komisyonu tarafından 2010 yılı için Avrupa'nın kültür başkenti olmaya aday gösterilen İstanbul için nihai karar 13 Kasım'da verilecek. AB üyesi 25 ülkenin kültür bakanları Brüksel'deki toplantıda, uluslararası jürinin önerisini görüşüp oylayacak. İstanbul kültür başkenti seçilirse bazı kazanımları şunlar olacak:

* İstanbul tüm dünyada kültür ve sanatla anılacak.

* AB'ye adaylık sürecinde Türkiye'nin sembolü İstanbul'un Avrupa kültürüyle yüzyıllardır karşılıklı etkileşim halinde olduğu projelerle ortaya konulacak.

* Kentsel dönüşüm, şehircilik, çevre ve sosyal anlamda kalıcı kazanımlara kavuşacak.

* Kültür turizmi hareketlenecek, gelişecek.

PAPA'YA MESAJ

Gözler bu kritik toplantıya çevrilirken, Danışma Kurulu Başkanı Egemen Bağış, "Kültür Bakanları Konseyi bugüne kadar jürinin kararlarını hep onayladı, geri çevirmedi. Rumlar'ın da bunu engelleyeceğini, bu kadar küçülüp, alçalacaklarını zannetmiyorum" dedi. İstanbul için verilecek kararın bir mesaj niteliğinde olduğunu belirten Bağış, Papa'ya da kendisi bir mesaj gönderdi: "İstanbul medeniyetlerin buluşma noktası, adeta beşiğidir. Son zamanlarda yaptığı konuşmalarla İslam ve Müslümanlık konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı anlaşılan Papa da geldiğinde bunu görecek. Müslüman olan bir ülkeyi ziyaret etmesi kendisini eğitmesi açısından önemli bir fırsattır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious