İstanbul, Formula 1 aşkına!

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Formula 1 için Türkiye'ye gelen takımlar ve seyirciler sayesinde İstanbul'daki otellerin doluluk oranları yüzde 100'e çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre, Ceylan Intercontinental Hotel Istanbul'da Formula 1 dolayısıyla doluluk oranı yüzde 60'lardan 100'e çıktı. Doluluğun yüzde 100 olduğu Swissotel'de de, yarış haftasında rezervasyonların yüzde 70'i Formula 1 ziyaretçilerinin konaklamasından oluşuyor. Formula 1 döneminde Çırağan Palace Kempinski'de ise doluluk yüzde 85 civarında olacak. Bu dönemde otel kontenjanının yüzde 70'i, Formula 1 için gelen ziyaretçilere kapatılmış durumda. Formula 1 takımlarından ikisini ağırlayacak olan Mövenpick Otel'de ise doluluk oranı yüzde 80'e ulaştı. Bu doluluk oranının tamamı, Formula 1 takım üyeleri ile konukların rezervasyonlarından oluşuyor.

The Green Park'ın Taksim ve Bostancı otelleri de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 100 doluluğa ulaştı. The Green Park Hotel Bostancı Genel Müdürü Dilaver Doğru, bu yılki rezervasyonların geçen yıl gerçekleştirilen Formula 1'in hemen ardından yapıldığını, 2007 yarışları için de rezervasyonların bu yıldan yapılmasını beklediklerini söyledi. Pendik'te özellikle kongre turizmine hitap edecek 5 yıldızlı bir otel inşaatları bulunduğunu belirten Doğru, yaklaşık 950 yatak kapasiteli otelin Formula 1 için de bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayacağını vurguladı.

DOLULUK ORTALAMA 80-90

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, şu anda Anadolu yakasındaki bütün otellerin dolu olduğunu belirterek, Avrupa yakasında da tüm otellerdeki doluluğun ortalama yüzde 80-90 civarında olduğunu söyledi. Bayındır, geçen yıl Formula 1 alanı çevresinde bazı vatandaşların evlerini bile kiraya verdiklerini hatırlatarak, bu yıl yarışacak takımlar arasında bile otel yerine villaları kiralayanlar bulunduğunu kaydetti. Timur Bayındır, ''Otelciler, geçen yıl fiyatları biraz yüksek tutmuşlardı. Bunun da etkisiyle bu yılki yarışlar için gelecek yabancı turist sayısının geçen yıl kadar olacağını sanmıyorum. Ancak, yine de Formula 1 yarışları, 2007 ve sonrasında yapılacak yarışlarda Türkiye tanıtımı için çok önemli. Bundan dolayı bu birkaç günün çok iyi değerlendirilmesi gerekir'' diye konuştu.

GÜNDE 40-50 HELİKOPTER İNECEK

Formula 1 resmi sponsoru Intercity Rent A Car Genel Müdürü Vural Ak ise, özellikle son günlerde gelen rezervasyonları karşılamakta zorlandıklarını ve bugüne kadar yaklaşık bin 200 araç kiraladıklarını belirterek, geçen yıla göre yüzde 60 oranında artışın söz konusu olduğuna işaret etti.Ak, yüzde 21'lik pazar payı ve 12 bin 500 araçlık filo ile Türkiye'nin en büyük araç kiralama şirketi olduklarını, filo kiralama ve günübirlik operasyonlarla yılda 42-44 bin kişiye hizmet verdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

''Neredeyse bütün filomuzun yüzde 10'unu bir haftada kiraya çıkarmış gibi olduk. Cuma gününe kadar bu rezervasyonların devam edeceğini tahmin ediyoruz, ama Perşembe akşamından sonra yeni rezervasyon kabul etmeme kararı aldık. Çünkü, bu iş için en fazla bin araba ayırmıştık. Perşembe akşamına kadar 250 araç daha talep edilecek gibi görünüyor. Ancak biz en fazla bin 500 arabada bu işi durdurmak istiyoruz.''

Vural Ak, özellikle son model Mercedes, BMW, Audi gibi araçların talep edildiğini, filolarındaki en düşük araba olan Ford Focus'ta şoförsüz günlük kiralama bedelinin 80 dolardan başladığını, Mercedes S 500, BMW 7 serisi, Audi ve Wolksvagen'in lüks arabalarının sürücü dahil günlük fiyatının ise 250 dolara kadar çıktığını ifade etti. Bu arada, Formula 1 yarışları süresince İstanbul Park'a günde 40-50 civarında helikopter inecek. Takım pilotları ve takım sahiplerinin yanı sıra zengin yabancı turistler ile Türk izleyicileri taşıyacak helikopterler, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri sefer yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious