İstanbul, Kurban Bayramına hazırlanıyor

İstanbul, Kurban Bayramına hazırlanıyor.21282
  • Giriş : 15.12.2007 / 23:21:00

İstanbul'da Kurban Bayramı boyunca İETT otobüsleri, metro, tramvay, füniküler sistem araçları ve şehir hatları vapurları yüzde 50 indirimli hizmet verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, İstanbulluların Kurban Bayramını rahat ve huzurlu geçirebilmesi için bir dizi önlem alındı.

İETT, arife ve bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak sefer sayısını artıracak ve hizmetlerin aksamaması için gerekli tedbirleri alacak. Vatandaşlar İETT ile ilgili sorunlarını 245 07 20 numaralı telefona iletebilecek.

Ulaşım A.Ş de bayram boyunca tam kadro ve tam filoyla hizmet verecek. Bayram boyunca metro, hafif metro ve tramvay seferleri öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleştirilecek. Ek seferler düzenlenerek, güvenlik önlemleri en üst düzeyde tutulacak ve kontrol sıklaştırılacak. Vatandaşlar, her türlü sorun ve şikayetlerini Ulaşım A.Ş'nin 444 00 88 numaralı telefonuna ve www.istanbul-ulasim.com adresine iletebilecek.

İDO, bayram süresince artacak yoğunluğa paralel olarak gerekli düzenlemeleri yapacak, her bayram olduğu gibi sefer sayıları artırılarak, rezervasyon tarihleri genişletilecek. Vatandaşlar İDO ile ilgili şikayetlerini 444 4 436 numaralı telefona iletebilecek ve aynı numaradan rezervasyon yapabilecek, bilet alımı gerçekleştirebilecek.

Bayram süresince İSKİ, İstanbul'a tam kapasiteyle su verecek. Olabilecek su arızası ve kanal tıkanmalarına karşı da tedbirler ve nöbetçi ekip sayısı artırılacak. Vatandaşlar İstanbul genelinde su ve kanal tıkanmaları için Alo 185 ve 588 38 00-321 00 00 numaralı telefonlara müracaat edebilecek.

İtfaiye ekipleri her zaman olduğu gibi 24 saat görev başında olacak.

Veteriner Müdürlüğü, belirlenen yerler dışında kurban satışının engellenmesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordine sağlayacak. Bayram süresince olası şikayetleri değerlendirmek üzere nöbetçi veteriner hekim bulundurulacak, vatandaşlar şikayetlerini 513 24 62 numaralı telefona bildirebilecek.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, kurban satış yerlerinde denetim faaliyetlerini sürdürecek ekip sayısını normal günlere kıyasla artırarak, bayram süresince görev yapacak. Zabıta konusundaki dilek ve şikayetler 0212 521 84 65 numaralı telefona iletilebilecek.

Sağlık İşleri Müdürlüğü, kurbanların sağlık kontrollerinin yapılması ve kesimlerden sonra hijyenik önlemlerin alınması için gerekli tedbirleri alacak.

Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü, bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda, hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyecek. Sağlık Komuta Merkezinde ve tüm acil yardım istasyonlarında yeterli sayıda sağlık ekibi ve ambulans bulunduracak.

Mezarlıklar Müdürlüğü, normal mesai saatinden önce mezarlıkları ziyarete açacak.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, park, cadde, sokak ve meydan gibi umuma açık ve kurban kesimine uygun olmayan yerlerde kurban kesimi yapılmasına izin vermeyecek, yapanlara ise belediye zabıtasınca müdahale edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious