İstanbul,depreme hazırlanıyor

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

17 Ağustos Marmara Depremi'nden sonra en riskli şehirler arasında gösterilen İstanbul, 7,2 büyüklüğündeki deprem tatbikatına hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik7-8 ve 9 Kasım'da Türk Silahlı Kuvvetleri ile koordineli olarak yapılacak tatbikatla Bayrampaşa, Bağcılar, Kartal, Maltepe ve Eminönü ilçeleri deprem sınavından geçirilecek. Geniş çaplı bu çalışmanın son depremlerden çok önce planlandığına işaret eden İstanbul Valisi Muammer Güler, süreçte 5 bin 644 personelin görev alacağını ifade etti. Tatbikatta bin 469 aracın görev yapacağını, 257 resmî ve özel kurum ve kuruluş ile 21 gönüllü kuruluşun faaliyet göstereceğini belirten Güler, "Tatbikatta, İstanbul'un yanı sıra Ankara, İzmir, Sakarya ve Bursa sivil savunma ve arama-kurtarma ekipleri ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Kocaeli'ndeki valilik acil yardım timleri de görev alacak. Bu ekipler, böylece İstanbul'da muhtemel bir deprem sırasında görev yapacakları bölgeleri de tanıma imkanı bulacaklar." diye konuştu. İstanbul'daki tüm okulların depreme dayanıklılık sorununun üç yıl içerisinde çözüleceğini söyleyen Güler, bu zamana kadar 133 okulun yıkılıp yeniden yapıldığını, 57'sinin de onarıldığını hatırlattı.
İstanbul Valisi Muammer Güler, yapılacak çalışmanın afete müdahaledeki kriz yönetimi, lojistik destek, bilgi sistemi, haberleşme, kamuoyunun bilgilendirilmesi, kriz merkezindeki emir-komuta işbirliği, müdahale teknikleri, muhabere sistemi ve sivil-asker işbirliği eğitimini de sağlayacak çok önemli bir tatbikat olacağını vurguladı. Güler, şunları söyledi: "Tatbikat, 7 Kasım'da saat 11.00'de, hazırlanan 7,2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre başlayacak. Beraberinde artçı depremleri de nazara alan bir senaryo uygulanacak. Aynı anda ilçelerdeki okulların da boşaltılması tatbikatı gerçekleştirilecek. Maltepe ve Eminönü'nde 2 deniz tatbikatı yapılacak. Maltepe ilçesinde deprem nedeniyle oluşan bir tren kazasına müdahale edilecek. Eminönü'nde de batan bir gemide balıkadamlar arama ve kurtarma faaliyetinde bulunacak. Ayrıca meydana gelecek çevre kirliliğine müdahale edilecek. Kartal'da da askerî kurtarma birliğinin, bir çıkarma gemisiyle toplama bölgesine intikali var. Önemli olan yapılan planların tatbikat sırasında nasıl işlediğini görebilmek. Bu tatbikatla İstanbul'u bir sınavdan geçireceğiz." Tatbikatın daha sonra başka ilçelere de yaygınlaştırılacağını anlatan Güler, ilk gün ağırlıklı kurtarma ve ilkyardım, ikinci gün hasar tespit ve kurtarma çalışmaları yapılacağını, 9 Kasım'da da değerlendirme toplantısı gerçekleştirileceğini ifade etti.

İstanbul'daki olası depremde idare açısından esas olanın afetin, krizin yönetilmesi olduğunu vurgulayan Güler, valilik olarak bu konuda planlamaları bulunduğunu bildirdi. Güler, "Altyapı ve yapı stokunun depreme hazır olması her şeyden önemli. İstanbul'da şu anda yapı stoku depreme hazırdır denemez. Yapı stokunuz hazır değilse, deprem için geç kalınmış demektir. Ancak bunun çok kısa sürede yapılması kolay bir şey değil. Altyapı anlamında da köprü ve viyadüklerin güçlendirilmeleri yapılıyor." şeklinde konuştu. Yapı stokları konusunda Zeytinburnu'nda devam eden çalışmaları örnek gösteren Güler, ilçede 16 binin üzerinde yapının tek tek incelendiğini ve 2 bin 500'ün üzerindeki binanın bir büyük depreme dayanmayacak boyutta olduğunun görüldüğünü söyledi.

133 okul yıkılıp yeniden yapıldı

İstanbul'da eğitim, sağlık, sosyal hizmet ve kamu binalarında deprem riskinin azaltılmasıyla ilgili önemli bir projeyi uyguladıklarını ifade eden Güler, Dünya Bankası'nın verdiği 400 milyon dolarlık kredinin 300 milyonunun bu iş için ayrıldığını anlattı. Güler, kentte 133 okulun yıkılıp yeniden yapıldığını, 57 okulda büyük onarım, 74 okulda da takviye gerçekleştirildiğini belirtti. Sağlık tesisleriyle ilgili olarak da belli hastanelerin güçlendirilmelerinin yapıldığını kaydeden Güler, önümüzdeki dönemde deprem hastanelerinin yapımının gündeme geleceğini söyledi. Güler, şöyle konuştu: "Her 2 yakada, hastalara süratle ilk müdahaleleri yapılıp diğer merkezlere aktarılabilsin diye anayollara, denizyoluna ve havayoluna bağlantısı olabilecek hastaneler düşünüyoruz." Güler, yeni bir afet yönetim merkezi oluşturduklarını, acil yardım ve kurtarma planlarının güncellendiğini sözlerine ekledi.

Enkaz altından yaralı kurtarılacak

Deprem tatbikatı çerçevesinde arama kurtarma ekipleri enkaz altından yaralı kurtaracak. Maltepe'de deprem nedeniyle oluşan bir tren kazasına müdahale edilecek. Eminönü'nde de batan bir gemide balıkadamlar arama ve kurtarma faaliyetinde bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious