İstanbul , hazır değil'

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

17 Ağustos Marmara Depreminin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen deprem öncesi alınması gereken tedbirlerde arpa boyu yol alınamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deprem riskine karşı binaların da güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, "İstanbul'un 1 milyon 600 bin yapısının büyük bir bölümü imara aykırı ve deprem riski taşıyan yapılar. Zeytinburnu'nda 16 bin 25 yapıdan 2 bin 295'inin tahliye edilmesi gerektiğini tespit ettik." dedi. Başkan Topbaş, olası bir deprem durumunda hizmet vermesi için 100 bin kişilik yemek üretim, 300 bin koli kapasiteli gıda deposu olan, 100 ton et saklama kapasiteli soğuk hava deposu olan Halkalı Lojistik Destek Merkezi'ni hazırladıklarını söyledi.

Başkan Topbaş, eski Halkalı Çöplüğü'nün bulunduğu arazide yapılan Halkalı Şehir Parkı içindeki Lojistik Destek Merkezi dün hizmete açtı. 38 bin metrekare arazi üzerine kurulu Lojistik Destek Merkezi'nde 100 bin kişi kapasiteli yemek üretim tesisi, 300 bin koli kapasiteli kuru gıda deposu, 500 tonluk su deposu, 100 ton et saklama kapasiteli soğuk hava deposu, helikopter pisti yer alıyor. Belediyenin sosyal tesislerine, mobil büfelere, plajlara hizmet verecek merkez, afet durumunda Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) hizmetine girecek. Tuzla'da bulunan 5 bin metrekarelik depolar da Lojistik Destek Merkezi Anadolu Yakası Bölge binası olarak düzenlendi.

Başkan Topbaş'ı Lojistik Merkezi'ne gelişinde t-şortlarında "17 Ağustos'u Unutmadık, Hazırlıklıyız, Çalışıyoruz" yazan işçiler karşıladı. Merkezin deprem hazırlığında önemli bir adım olduğunu belirten Topbaş, "Çevresinin açık olması barınma ihtiyacını sağlayacak. 1 milyon 300 bin metrekare bir parkı var. Atatürk Olimpiyat Stadı hemen karşıda. Depremde ve afette bu mekanlar İstanbul için ciddi anlamda çadır kentlerin kurulacağı, insanların bir süre burada yaşayabileceği bir merkez olacak." dedi. 1999 Marmara Depremi'nde bu yana hazırlık yapılmadığı eleştirilerinin bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirten Topbaş, "İstanbul'un jeolojik haritaları bitti, İstanbul'un yapısını, zemin durumunu biliyoruz. Bundan sonra doğru yerlerde doğru yapılar yapmak durumundayız. İstanbul'un yarısının yaşadığı 10 ilçede bir yıl içinde tüm binaların taranması ihalesi yaptık. Bu bizim deprem adına attığımız en önemli adımlardan biri. Riskli yapıların yıkılıp yapılmasını, oradaki insanların taşınmasını, bazı yapıların güçlendirilmesini öngören bir çalışma. Bunu başlattık, ciddi bir mesafe aldık. Zeytinburnu için KİPTAŞ marifetiyle bin konut yapmaya başladık" diye konuştu.

"Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı çıktığında riskli yapıları yıkmaya başlayacağız" Başkan Topbaş, 1999 Marmara Depremi'nin İstanbul için milat olduğunu vurguladı. Bazı vatandaşların 'Bize bir şey olmaz' diyerek önerilerini dikkate almadığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı, "Bazı yetkilerin yerelleşmesi gerekiyor. Şu andaki Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı taslağı bizim istediğimiz noktada, eğer fazla da müdahale edilmezse. Meclis açıldığında bu yasalaşacaktır. Başkan Topbaş, bu yasanın acilen yetişmesi gerektiğini ifade etti. "Riskli yapıların yıkılıp yenilenmesi veya yapıların taşınması konusunda Kentsel Dönüşüm Yasasıyla birlikte hummalı bir çalışmaya başlayacağız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious