İstanbul 2010'da geri sayım başladı

İstanbul 2010'da geri sayım başladı.12984
  • Giriş : 27.01.2008 / 15:24:00

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Danışma Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Danışma Kurulu'nun ilk toplantısıyla birlikte İstanbul 2010'un hazırlık çalışmalarından birinci derecede sorumlu olan Yürütme Kurulu da resmen göreve başlamış oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de kasım ayında kabul edilen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı kurulmasına dair kanun uyarınca oluşturulan Danışma Kurulu'nun ilk toplantısı İstanbul Ticaret Odası'nın(İTO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Başbakan Yardımcısı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı, İstanbul 2010 AKB Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Toplantının açılışında ilk konuşmayı projenin başvuru çalışmaları döneminden yasa çıkana dek Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürüten AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış yaptı. Çok büyük bir gurur yaşadığını kaydeden Bağış, bayrağı daha ileriye taşıyacak bir ekibe teslim ettiğini söyledi. Projenin önemini İstanbul'a olduğu kadar tüm Türkiye'ye de inandırdıklarını belirten Bağış, " İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, İstanbul Valisi ve Başbakan Erdoğan tüm konuşmalarında ve ziyaretlerinde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinden bahsediyor destek veriyor. Yani Türkiye bu projeyi sahipleniyor. Üç imparatorluğa başkentlik yapmış bu şehir bence Avrupa Kültür Başkenti değil dünya başkenti olmayı hak ediyor. Bunları Avrupa'ya anlatmak için büyük gayret sarfettik." şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Egemen Bağış, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi'ye 2010 AKB rozetini takarak bir nevi devir teslim gerçekleştirmiş oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Danışma Kurulu ilk toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul'un diğer aday şehirlere bakıldığı zaman Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmesinin çok özel bir armağan olmadığını söyledi. 2010'a çok az bir süre kaldığını ve bir zaman sınırı olmasının Türkiye'yi disipline edeceğini savunan Günay, " Her gün ve her hafta İstanbul için ne yaptım? denmeli. Yaptıklarımız İstanbul için değil Türkiye içindir. İstanbul'da bir mekansal iyileştirme yapmamız lazım. İstanbul'u zamanında bir sanayi kenti yapmakla yanlış bir tercih yaptık. İstanbul'da bir envanter çıkarıp somut düzenlemeler yapmalıyız." şeklinde konuştu. Somut düzenlemelere önümüzdeki günlerde hız vereceklerini dile getiren Günay, " Sur-u Sultani çerçevesinde yer alan ve adeta ur biçimindeki yapıları kaldıracağız. Eserleri rehabilite edeceğiz. 31 Ocak'ta herkesi yıkım törenine davet ediyorum. Topkapı ve Gülhane çevresindeki ur binaları kaldırmaya başlıyoruz. Taksim AKM'yi de bu sene sahneler kapandıktan sonra ciddi bir bakıma alacağız. Zor ama tarihe geçecek onurlu bir görevin altında imzamız var" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı da kültür başkentinin kültür sanat faaliyetlerine yön vermesi gerektiğini söyledi. Yazıcı, şehri 2010'a hazırlarken öncelikli hedeflerinin İstanbul halkının tümünü İstanbul kültürü ile en önemlisi kültür ile yüzleştirmek olduğunu belirtti.

İstanbul'un tarihin adeta bir çeyiz sandığı olduğunu vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, şehirdeki bazı değerlerin yanlış kullanımlar nedeniyle yok edildiğini belirtti. Topbaş, İstanbul'da yapılan en büyük yanlışın eski kent yeni kent ayrımını ortaya koymamaktan kaynaklandığını ifade ederek, "İstanbul sanayi kenti olmanın dışında artık bir kültür ve kongre merkezi olmaya doğru gidiyor. Bu proje İstanbul'un geri kazanım projesidir. " diye konuştu.

Danışma kurulunun ilk toplantısında açılış konuşmalarının ardından Girişim Grubunun başkanlığını yapan Nuri Çolakoğlu tarafından şimdiye dek gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi sunuldu.

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay toplantıdan ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. İstanbul'daki yapılacak çalışmalarla ilgili bir soru üzerine Günay, "31 Ocak'ta küçük bir başlangıç yapacağız. Çok büyük çapta bir yıkım olmayacak küçük çaplı bir yıkım yapılacak. Tarihi kent merkezini evrensel ölçütleri de gözönüne alarak iyileştirme çalışmalarını yürütüyoruz. Bu alanda bazı küçük düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Restorasyon çalışmalarının yanısıra tarihi yapıya uygun olmayan bazı eklentileri de kaldırmamız gerekiyor. Gülhane'yi bu çerçevede çok önemsiyorum. Burada küçük bir başlangıç yapacağız ama asıl olan bundan sonra bazı düzenlemeler yapacağız. Bir yıl içinde Topkapı çevresini olabildiği kadar tarihsel dokuya ve o dokunun saygınlığına uygun biçimde ayağa kaldıracağız." şeklinde konuştu.

İstanbul'un Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılması ile ilgili bir soruyu da cevaplandıran Günay, "İstanbul hiçbir kültür mirası listesinden çıkarılamaz. İstanbul başlı başına dünyanın çok önemli ve çok özel mekanlarından biridir. Geçmişte yapılan yanlışları ortadan kaldırıp İstanbul'a hakettiği yere kavuşturmaya çalışacağız. Bu yanlışlar bile İstanbul'un dünyanın en güzel mekanlarından birisi olmasını önleyemedi." diye konuştu.

Öte yandan İstanbul'un Avrupa Kültür Başkentliğine aday olma süreci 2000 yılında başladı. Bir grup sivil toplum gönüllüsünün biraraya gelerek başlattığı çalışmalarla oluşan Girişim Grubu, önce yerel sonrada merkezi yönetimin desteğini aldı. Sürdürülen yoğun çalışmalar, yurtiçi ve dışı temaslar en sonunda meyvesini verdi ve 2005 yılında Avrupa Komisyonu'na resmi başvuru yapıldı. 11 Nisan 2006'da Uluslararası Seçici Kurul'un açıkladığı kararda İstanbul, Macaristan'ın Pecs ve Almanya'nın Essen kentleriyle birlikte 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya değer bulundu. Jürinin yaptığı bu değerlendirmede en önemli etkenlerden biri adaylık sürecinde sivil girişimin üstlendiği öncülük misyonu oldu. Jürinin bu değerlendirmesi 13 Kasım 2006'da AB Bakanlar Konseyi tarafından onaylandı ve İstanbul resmen Avrupa Kültür Başkenti oldu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious