İstanbul 2010'un başına yeni isim

İstanbul 2010'un başına yeni isim.14525
  • Giriş : 18.04.2009 / 16:27:00

İstanbul 2010 Ajansı (AKB) Yürütme Kurulu Başkanlığı'na Şekib Avdagiç atandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul 2010 Ajansı (AKB) Yürütme Kurulu Başkanlığı'na Şekib Avdagiç'in atandığını açıkladı. Yürütme Kurulu'nun eksik kalan 4 yeni üyeliğine de; Ahmet Tanyolaç, Halim Bulutoğlu, İsrafil Kurulay ve Faruk Pekin getirildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AKB tarafından düzenlenen basın toplantısında, ajansın yeni Yürütme Kurulu başkan ve üyelerini açıkladı. Yürütme kurulu üyelerinin tamamlanması için yerel seçimleri beklediklerini söyleyen Yazıcı, 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanlığı'na Şekib Avdagiç'in, eksik kalan 4 üyeliğe de; Ahmet Tanyolaç, Halim Bulutoğlu, İsrafil Kurulay ve Faruk Pekin'in atandığını söyledi. AKB Yürütme Kurulu'ndaki değişikliğe ilişkin soruları cevaplayan Yazıcı, değişikliklerden çalışma sürecinin ne derece etkilendiği yönündeki soruya, "Tabi olumsuz etkileri oldu. Tempoda yavaşlama görüldü ama olumlu yanları da var." cevabını verdi. Başbakanlık tarafından süreci takip etmek için müfettişlerin görevlendirildiğini hatırlatan gazetecilere Yazıcı, "Projelerde kamu malı kullanıldığı için rutin denetimler yapılmaktadır." dedi. Yürütme Kurulu'nun eski Genel Sekreteri'nin Başbakan tarafından alındığı ve bazı kurul üyelerinin şahsi harcamaları olduğu iddia edildiğini hatırlatan gazetecilere cevap veren Hayati Yazıcı, "Tabi ki sıkıntıları Başbakan'la paylaşıyorum. İstifaları ilettim kendisine. Sayın Başbakan'ın 'Sıkıntılar varsa görevinden alınsın' şeklinde konuşmaları olmuş. Burada yapılan harcamalar, kamu hukukuna uymak zorunda. Üyelerin birisi akrabası için vermiş olduğu ilanı gördük, kimse şahsi harcamalar yapamaz." şeklinde konuştu.

Proje çalışmaları hakkında bilgi veren Yazıcı, proje için ayrılan bütçenin doğru bir şekilde harcanması gerektiğini belirtti. Yazıcı, "Yanlış uygulamaların üstünü örtmeyeceğiz." dedi. Yürütme Kurulu tarafından 144 projenin kabul edildiğini ifade eden Yazıcı, "Bunların 67 tanesi kültürel mirasın korunması ve kentsel uygulamalara, 62 tanesi kültür-sanata ve 15 tanesi ise turizm- tanıtıma yöneliktir. Bütün projeler için 2008 yılında 10 milyon 755 bin 410 TL harcama yapılmıştır." şeklinde konuştu.

Toplantının ardından Hayati Yazıcı, AKB'nin Yürütme Kurulu'nda göreve getirilen isimlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*