İstanbul 3 gün 7.2 ile sarsılacak

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Depreme hazırlanan İstanbul, 7-9 Kasım tarihleri arasında sınavdan geçecek Üç milyon kişinin katılacağı arama kurtarma tatbikatı geleceğe ışık tutacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin en büyük arama ve kurtarma tatbikatı 7-9 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. İstanbul Valisi Muammer Güler, '5 bin 644'ü görevli toplam 3 milyon kişilin katılacağı tatbikatta, afet koşullarında gerçekleştirilecek müdahaleler ve öncesinde alınan tedbirler denenecek' dedi.

Dört il daha katılıyor

İstanbul Valisi Güler, 'Afet- 2006 Arama ve Kurtarma Tatbikatı' adını taşıyan organizasyonla ilgili olarak dün basın toplantısı düzenledi. İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Güler, Valilik, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin katılımıyla gerçekleşecek tatbikatın Bayrampaşa, Bağcılar, Kartal, Maltepe ve Eminönü ilçeleride yapılacağını ifade etti. Tatbikatın 7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre gerçekleştirileceğini ifade eden Vali Güler, 2001'den beri planlı tatbikatlar yapıldığını belirterek, ''Planlaması mart ayında yapılan tatbikat, afet koşullarında gerçekleştirilecek müdahaleler ve öncesinden alınan tedbirleri ortaya koyacak. Tatbikatta 257 resmi ve özel kurum ve kuruluş ile 21 gönüllü kuruluştan toplam 5 bin 644 personel ile 1469 araç görev yapacak' dedi. Vali Muammer Güler, 125 bin kamu personeli ve okullarla birlikte toplam 3 milyon kişinin katılması beklenen tatbikatın Türkiye için bir ilk olacağını hatırlatarak, şöyle konuştu: 'Tatbikatta, İstanbul'un yanı sıra Ankara, İzmir, Sakarya ve Bursa Sivil Savunma ve Arama-Kurtarma Ekipleri ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Kocaeli'deki Valilik Acil Yardım Timleri de görev alacak. Bu ekipler, böylece İstanbul'da muhtemel bir deprem sırasında görev yapacakları bölgeleri de tanıma imkanı bulacaklar.''

Korku filmi gibi senaryo

Üç gün sürecek tatbikat çerçevesinde Eminönü İlçesi'nde batan bir gemide arama-kurtarma, gemiden sızan petrole müdahale ve temizleme, Maltepe İlçesi'nde raydan çıkarak devrilen bir trende, Kartal'da da göle uçan bir araçta kurtarma faaliyeti icra edileceğini belirten Güler, tatbikatta helikopter ile havadan keşif, ilk hasar tespiti, arama ve kurtarma, yangınların söndürülmesi, doğal gaz, su, elektrik ve telefon gibi altyapı hasarlarına müdahale, nükleer, biyolojik, kimyasal maddelerle kirlenen alanların temizlenmesi, ilk yardım ve sağlık, çadırkent tesisi, iaşe ve barındırma faaliyetlerinin de deneneceğini söyledi.

Hastaneler güçleniyor

TatbikatI anlatan toplantının ardından İstanbul'daki 25 okul ve 3 hastanenin depreme karşı güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılmasını kapsayan 1 trilyon 170 milyar liralık müşavirlik anlaşması İstanbul Valiliği ile İspanyol Euroestudios şirketi ve Tümaş şirketi arasında imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious