İstanbul 3. köprüsüne kavuşuyor

İstanbul 3. köprüsüne kavuşuyor.21282
  • Giriş : 07.11.2007 / 09:53:00

Hükümetin büyük önem verdiği özelleştirmede, 2008 programı da iddialı hedefler içeriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümet 2008'de özelleştirmelerde gaza basacak.Tekel'in yanısıra liman,köprü ve otoyollar özelleşecek, İstanbul, Çanakkale ve Körfez'e üç köprü yapılacak

Hükümetin büyük önem verdiği özelleştirmede, 2008 programı da iddialı hedefler içeriyor. Gelecek yıl 10 milyar dolar (11.8 milyar YTL) özelleştirme geliri hedeflenirken, zamanında adım atılması durumunda elektrik dağıtım ve kamu bankalarının 2008 Özelleştirme Programı'nın gözdeleri arasında yer alacağı belirtildi. Bu yıl, onay aşamasındaki Petkim'den sonra 25 Ocak 2008'e sarkacak Tekel'in sigara bölümünün varlık satışıyla hızlanacak özelleştirme hamlesinde liman, otoyol ve köprüler de öncelikler arasında bulunuyor.

TEKEL'DEN SONRA LİMANLAR
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme işlemlerini yakından izleyip Özelleştirme İdaresi yetkililerine destek verirken, Tekel'in sigara bölümünde Londra'da başlayan tanıtım toplantılarının ikinci ayağı için, bu kez köprü ve otoyolları yabancı yatırımcıya anlatmak amacıyla Barcelona ve Lizbon seferine çıktı. Samsun ve Bandırma Limanlarında geri sayım başlarken, bu ay içinde sözkonusu iki limanda da ihaleye çıkılması planlandı. Samsun ve Bandırma Limanlarının özelleştirmesinde bir iki haftalık arayla ihaleye çıkılabileceği belirtildi. Her iki limanın da 36 yıllığına işletme hakkı devriyle özelleştirilmesi öngörülürken, liman alanında yer alan TMO siloları da satışa dahil edilecek.

ELEKTRİK YENİ SİSTEMİ BEKLİYOR
Gelecek yıl oldukça iddialı bir gelir tahminin ortaya konulması, daha önce ertelenen elektrik dağıtım ihalelerinin yeniden önem kazanmasına neden oldu. Elektrikte rasyonel fiyatlandırma çerçevesinde gelecek yılın ilk çeyreği sonunda otomatik mekanizmaya geçilmesiyle yılın ikinci yarısında özelleştirme işlemine yeniden başlanabileceğine işaret edildi.

Boğaza üçüncü köprü
Ulaştırma Bakanlığı da, Türkiye'nin batı bölümlerinde trafik akışını büyük ölçüde rahatlatması öngörülen 6 yeni otoyol projesi için kolları sıvadı. Yap-işlet-devret yöntemiyle inşa edilecek otoyollardan 4'üne 2008'de başlanacak. 3 otoyol projesinin içinde İstanbul'a üçüncü bir köprünün, Çanakkale Boğazı'na ise ilk karayolu köprüsünün yapımı da bulunuyor. Bir diğer projede ise İzmit Körfezi'nde yeni bir köprü geçişinin sağlanması yer alıyor. Buna göre, yeni otoyolların

güzergahları şöyle olacak: İlk otoyol projesi Edirne'den başlayacak, Çanakkale Boğazı'nı köprü ile geçecek olan bu otoyol, İzmir'e uzanacak. İstanbul'dan başlayacak diğer otoyol, İzmit Körfezi'ni köprüyle geçtikten sonra İzmir'e bağlanacak. Başkent ile İzmir arasında trafik yoğunluğunu ve iki kent arasındaki karayolu ulaşımının uzun sürdüğünü dikkate alan Bakanlık, bu kentler arasında trafik güvenliğini artırmak üzere yeni bir otoyol yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious