İstanbul 35 dereceyi gördü

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

İstanbul'da bugün 35 derece sıcaklığın ölçüldüğü, sıcaklıkların bir hafta boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceğini bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Ergün Güler; “İstanbul'da bugün 35 derece sıcaklığı gördük. Kuzey kesimlerde ise 1-2 derece daha düşük sıcaklık var. Sıcaklık Sabiha Gökçen'de 35, Sarıyer'de 31, Atatürk Havalimanı'nda 33 derece ölçüldü” diye konuştu.
Nem oranının da öğle saatlerinde yüzde 40'lar civarında olduğunu belirten Güler, “Nem, gün batımından sonra yüzde 70'ler ve üzerine çıkıyor. Sıcaklık 29-30 dereceyse, düşse de nemden dolayı biz 35 derece civarında hissediyoruz” dedi.
Güler, İstanbul'da önemli bir rüzgar olmadığını, ancak zaman zaman kuzey yönlerden veya poyrazdan hafif ve orta kuvvetteki rüzgarın serinletici etki yaptığını belirterek, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki hafta içerisinde, hafta sonu dahil, sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edecek. Mevsim normalleri 28.4 derece. Biz, bugün 35 oldu, yarın 34, öbür gün 33 derece sıcaklık bekliyoruz. Çarşamba ve perşembe günleri sıcaklıklar ortalama 2 derece azalacak olmakla birlikte yine mevsim normallerinin üzerinde olacak. Nem oranıyla birlikte bu sıcaklıkları yaklaşık 4-5 derece daha yüksek hissedeceğiz. Çarşamba günü öğle saatlerinde nemin biraz daha yüksek olacağını görüyoruz. Daha bunaltıcı bir sıcak olabilir o gün. Salı ve çarşamba günü poyrazdan hafif ve orta kuvvetli rüzgar alacağız. Bir hafta süresince herhangi bir yağış beklemiyoruz. Hafta sonu ise salı günkü gibi 33-34 derece sıcaklıklar olacak.”
Mevsimin en sıcak ayının yaşandığını ifade eden Güler, İstanbul'da genellikle 20 Ağustos tarihinden sonra sıcaklıkların düştüğünü, ancak havanın değiştiği bu dönemin bu yıl sarktığını söyledi.
Ergün Güler, İstanbul'da şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklığın 11 Ağustos 1970'te 40.5 olarak tespit edildiğini, 4 yıl önce 12 Ağustos 2002 tarihinde de 38.8 ölçüldüğünü hatırlatarak, “Dolayısıyla Ağustos ayının ilk 20 gününün meteorolojik değerlendirmesi yapıldığında, uzun yılların ortalamalarına göre sıcaklıkların 3-4 derece, nem oranının da yüzde 10 daha yüksek seyrettiğini söyleyebiliriz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious