İstanbul 5'e bölünecek

İstanbul 5'e bölünecek.25010
  • Giriş : 22.02.2008 / 10:24:00
  • Güncelleme : 22.02.2008 / 12:04:51

Geçiş yaptığımız zon ve saate göre ödeme yapacağız. En pahalı zon Taksim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kent içinde sürücüleri kuyrukta bekleten gişeler kalkıyor. Ama ‘Zon’ ücreti geliyor. Kent beş zona ayrılıyor. İstanbullular geçiş yaptığı zon ve saate göre ödeme yapacak

Trafik sorununun çözümünde Londra modelini örnek aldıklarını açıklayan İBB Başkanı Kadir Topbaş, kenti beş zon'a (zone, bölge) bölerek özel araçlar için paralı hale getirileceğini söyledi. Projenin tasarım aşamasında olduğunu belirten Topbaş, ‘İstanbul'un toplu taşıma sistemi tamamlanınca zonlar hayata geçecek. Çünkü biz bu zonları paralı hale getirdiğimizde bireysel araçların o bölgelere pik saatlerde girişini azaltmak istiyoruz. 'Bu saatlerde girersen, şu kadar bedel ödersin' diyeceğiz. Londra’daki gibi, oraya girmesin. Örneğin bir Eminönü Bölgesi sabah saatlerinde çok yoğun oluyor. Birinci bölgeye giriş ücreti daha fazla, ikinci bölgeye ondan az olacak. Böylece zonlar arası fiyat farkı değişecek' dedi. Topbaş, boğaz köprüsü ve otoyol gişelerine ilişkin düzenlemeye ise ilgili bakanlığın karar vereceğini söyledi.

LONDRA’DA TRAFİK YÜZDE 40 AZALDI

Altı zondan oluşan Londra’da, kent merkezine toplu taşıma yerine özel araçlarını kullanarak gidenler yarattıkları trafik için ekstra ücret ödüyor. Uygulamayla, trafikte yüzde 40 azalma sağlandı.

Beş milyar dolarlık toka

Mimar Zaha Hadid ile Kartal dönüşüm projesini tanıtan Topbaş, proje değerinin 5 milyar doları aştığını söyledi. Mimar Hadid’se, projeyi hazırlarken Mimar Sinan ve Süleymaniye’den esinlendiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious