İstanbul bambaşka bir boyuta geldi

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Topbaş: "İstanbul'un artık taşı toprağı altın, artık İstanbul bambaşka bir boyuta geldi"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İETT'nin Levent'de bulunan arazisinin dün yapılan ihale ile Duabi şirketine 705 milyon YTL gibi yüksek bir rakama satılmasını değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un değer olarak dünyanın önde gelen şehirleri ile aynı değerde olduğunu belitti.
705 milyon YTL'ye gerçekleşen satışın siyasette yaşanan güven ortamının yansıması olduğunu belirten Topbaş, "İstanbul'un taşı toprağı altın. Artık İstanbul bambaşka bir boyuta geldi." diye konuştu. Topbaş, arazi satışı ile elde edilecek olan gelirin Metro ağırlıklı olmak üzere ulaşım yatırımlarında kullanılacağını dile getirdi.
Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi'nin 69. Genel Kurulu ve Roma Antlaşması'nın imzalanmasının 50 yıldönümü kutlama etkinlikleri için Roma'ya giden İBB Başkanı Topbaş, gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazetecilerin ihalesi gerçekleştirilen İETT'nin Levent'teki arazisinin Dubai Şeyhi'ne ait Sama Dubai Şirketi'ne satılması ile ilgili sorularına, İstanbul'un eski İstanbul olmadığını ve sürekli gelişen bir şehir olduğunu söyledi. İstanbul'un değer olarak ele alındığında dünyanın önde gelen şehirleriyle aynı değerde olduğunu aktaran Topbaş, "Yarın bu günden farklı olacak. Bu istikrarın, ekonomideki gelişmenin ve güvenin işareti." diye konuştu.
Basın mensuplarının yapılan satıştan elde edilen rakamın iyi bir rakam olup olmadığı yönündeki sorularına ise Topbaş, ihalenin sonuçlandığı rakamın oldukça iyi bir rakam olduğunu dile getirdi. Basın mensuplarının arazinin 2005 yılında 100 milyon YTL'ye satılmasının gündeme geldiğini hatırlatması ve "arazinin gerçek değeri hangisi" şeklindeki sorularına cevap olarak Topbaş, "Bütün değerleri kendi şartlarında değerlenndirmek lazım. O zamanki şartlarla bu günkü şartlar farklı. Türkiye ve İstanbul çok hızlı gelişyor. Bunun yansımasıdır bu." ifadelerini kullandı. Topbaş Türkiye'de yaşanan güven ortamı ve istikrar sayesinde küresel sermayenin daha rahat geldiğini ve rakamların bu sayede arttığını dile getirdi.
Gazetecilerin "İstanbul'luların evleri de 7 kat değer kazandı mı" şeklindeki sorularına ise Topbaş, " İstanbul'un taşı toprağı altın. Artık İstanbul bambaşka bir boyuta geldi." şeklinde cevapladı. Topbaş İETT arazisinin satışından elde edilecek gelirin büyük kısmı Metro inşaatı olmak üzere uluşım yatırımlarında kullanılacağını dile getirdi.
Topbaş, İstanbul'da bu şekilde bir çok irili ufaklı gayrimenkul bulunduğunu ve bu gayrimenkullerle ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious