İstanbul Barosu başörtüsü avında

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Barosu, seçimde başörtülü oy kullanan avukat avına çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Siyasi ve ideolojik tartışmalarla gündeme gelen İstanbul Barosu, başörtülü avukat avına çıktı. 15 Ekim'de yapılan ve Kazım Kolcuoğlu'nun tekrar kazandığı baro seçimlerinde, başörtülü oy kullanan iki avukat hakkında disiplin soruşturması açıldı.

İstanbul Barosu Başkanlığı tarafından avukatlara gönderilen tebligatlarda, yirmi gün içinde savunma vermeleri istendi. Diğer meslektaşları gibi sandık başına giderek oy kullanan başörtülü avukatlar demokratik haklarını kullanıp oy attıkları için suçlanıyor.

Baronun açtığı disiplin soruşturması, hukukçuları rahatsız etti. İstanbul Barosu eski Başkanı Yücel Sayman, seçimlerde avukatların başları kapalı olarak oy kullanmalarını engelleyecek hiçbir hukuki gerekçenin olmadığını vurguladı. Seçimlerde başkan adayı olarak yarışan avukat Satılmış Şahin ise baro yönetimince alınan kararı 'kabul edilemez' olarak değerlendirdi.

Seçimlerde diğer meslektaşları gibi oy kullanan iki bayan avukat, başlarına geleceklerden habersiz, seçimden sonra işlerinin başına döndü. Fakat geçtiğimiz gün İstanbul Barosu Başkanlığı'ndan gelen yazı avukatları şoka uğrattı. Başkan Kolcuoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin imzasını taşıyan tebligatta, 'başı kapalı olarak seçimlerde oy kullandıkları' gerekçesiyle haklarında disiplin soruşturması açıldığı belirtiliyordu.

Hukukun Üstünlüğü Platformu'nun başkan adayı olarak seçimlere giren avukat Şahin, "Mesleğin bu kadar baskı altına alınmasından rahatsızlık duyuyoruz." diyor. Genel seçimlerde herkes gibi, başörtülü vatandaşların da oylarını kullandığına dikkat çeken Şahin, "Seçimler kamu görevi değil. Oy atan kişi de seçilen değil, seçen konumundadır." diyor. Yaşanacakları önceden tahmin ettiklerini söyleyen Şahin, kararın despotizm ürünü olduğunu kaydederek, "İfade özgürlüğünün, kişisel hak ve özgürlüklerin konuşulduğu dünyada, böyle bir karar kabul edilemez." şeklinde konuşuyor.

Çağdaş Avukatlar Grubu'nun başkan adayı Yücel Sayman da, ortada disiplin soruşturması açılacak bir olay olmadığını ifade ediyor. Baronun daha önce başkanlığını da yapan Sayman, "Avukatların başörtülü olarak oy kullanmalarını engelleyen yasal bir şey yok. Bu, baronun hukuk anlayışı." değerlendirmesinde bulunuyor. Ulusalcı kimliğiyle tanınan avukat Kemal Kerinçsiz ise kararın doğru olmadığını belirterek şu görüşü dile getiriyor: "Baroların kendi meslektaşları arasında yaptıkları toplantılarda, genel kurullarda, seçimlerde başörtüsüne dokunulmaması kanaatindeyim. Başörtüsü önleme anlayışı, toplumdaki zıtlıkları artıracaktır. Laiklik ve başörtüsü konusunda jakobenliğe karşıyım."

Kolcuoğlu yasa değişikliği ile 3. kez başkan oldu

29 Haziran 2006 tarihinde Meclis'ten geçen Avukatlık Yasası'ndaki değişiklik, baro başkanlarna ömür boyu seçilme hakkı getirdi. Önceki yasaya göre bir kişi 2 dönemden fazla baro başkanı olamıyordu. Dünyanın en büyük baroları arasında yer alan İstanbul Barosu'nun başkanlığını geçtiğimiz ay yapılan seçimlerde üçüncü kez Kazım Kolcuoğlu (yanda) kazandı. Kolcuoğlu'nun aday olduğu Önce İlke ÇAG Grubu 6 bin 387 oy, Yücel Sayman'ın aday olduğu Çağdaş Avukatlar Grubu 4 bin 954 oy, Satılmış Şahin'in aday olduğu Hukukun Üstünlüğü Platformu 2 bin 862 oy almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious