İstanbul Belediyesi, işçilerine zam yaptı

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 13 bin 500 işçisiyle yeni toplu iş sözleşmesi imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı iştiraklerden BELBİM, İSTON, İSFALT, İSMAK, Kültür A.Ş, İSKİ ve İGDAŞ'da çalışan yaklaşık 13 bin 500 işçi ile yeni sözleşme imzalandı. Saraçhane'de bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda düzenlenen imza törenine; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Kumlu ve Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul katıldı.

Törende konuşan Kadir Topbaş, mutlu bir günü işçilerle birlikte yaşadıklarını belirterek, yeni sözleşmenin hayırlı olmasını diledi. Topbaş, yüzde 18 oranında zam yaptıklarına işaret ederek, "Gönlümüz zengin, keşke daha fazlasını verebilseydik" dedi. İstanbul'da yaşayan 14 milyon insanın mutluluğu için çalıştıklarını belirten Topbaş, daha fazla çaba sarfetmetleri gerektiğini ifade etti. 1998 yılından itibaren en iyi sözleşmeye imza attıklarını dile getiren Topbaş, "İnanıyorum ki işçi kardeşlerimiz tatmin olmuştur. Sendikalarımız sağolsun bize bu konuda anlayış gösterdiler. Masaya oturarak Türkiye şartlarını göz önünde bulundurduk" diye konuştu.

Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul da, "Biz işin parasal yönüne bakmıyoruz. Beden, akıl, fikir gücümüzü ülkemizin kalkınması için harcamalıyız. Birbirimizle el ele vererek, birbirimizin haklarına saygı göstererek İstanbul'a daha iyi hizmet götüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Toplu iş sözleşmesini masada bitirmenin sevincini yaşadıklarını dile getiren Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Kumlu ise, "Ülkemizde sıkıntılar var. Bu sıkıntıların çözümüne herkesin katkı sağlaması gerekir" şeklinde konuştu.

Yeni sözleşmeyle birlikte bir işçi, belediyeye yıllık 41 bin 497 YTL'ye mal olacak. Belediye ayrıca, tüm işçilere bir yılda 500'er YTL ikramiye verecek. Sözleşmeye göre eğitim, giyim ve doğum yardımları da yüzde18 oranında zam yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious