İstanbul bugün bir daha fethedildi

İstanbul bugün bir daha fethedildi.17329
  • Giriş : 29.05.2009 / 20:20:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 19:12:43

İstanbul'un fethi, mehter takımının marşları eşliğinde yeniçeriler tarafından canlandırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İstanbul'un fethinin 556. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 10. Yıl Caddesi'ndeki Belgrad Kapı'da düzenlenen törende, İstanbul Valisi Muammer Güler, 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üstü açık bir arabadan vatandaşları selamladı. Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende daha sonra, yeniçeriler, mehter takımının çaldığı cenk havaları ve top atışları eşliğinde surlara hücum ederek, kentin Osmanlı ordusu tarafından fethedilişini canlandırdı. Yeniçerilerin ve mehter takımının gösterisi, büyük bir ilgiyle izlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, İstanbul'un fethinin 556. yıl dönümüne erişmiş olmaktan dolayı milletçe ve İstanbul'da yaşayanlar olarak büyük gurur duyduklarını söyledi.

Topbaş, İstanbul'un tabiatın tüm eşsiz güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir şehir olduğunu vurgulayarak, kentin, tarihin şekillendiği ancak bir o kadar da tarihi şekillendiren önemli bir şehir olduğunu dile getirdi.

IFrame

''İstanbul, nice medeniyetlere ev sahipliği yapan ama daha önemlisi nice medeniyeti kendi potasında eriterek, dünya mirasına armağan eden bir şehirdir'' diyen Topbaş, ''bu dünya kentine sahip olmaktan, insanlığın ortak mirası olan bu şehirde yaşamaktan, şehirlerin ilham perisi İstanbul'un havasını teneffüs etmekten dolayı büyük bir bahtiyarlık içinde olduklarını'' kaydetti.

İstanbul Fetih Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karpuzcu da fethetmenin, ''bir bölgeyi, bir şehri veya bir ülkeyi, güzelliklere, insanlığa, insan olmaya, medeniyete, aydınlığa açmak'' anlamına geldiğini belirterek, bu anlamıyla İstanbul'un fethinin insanlığı daha aydınlık bir dünyaya açtığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Piyade Yüzbaşı Tolga Oktay Albayrak da fethin önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, İstanbul'un fethiyle ilgili okullar arası resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Kutlama programı, tören geçişiyle sona erdi.

Törenin ardından, İstanbul Valisi Güler, Tümgeneral Dağsalı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Zeytinburnu Belediyesince Sur Restaurant'ta verilen ''Fetih resepsiyonu''na katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*