İstanbul çevre planı mahkemelik

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

İstanbul için, tarihinde ilk defa çevre planı çıkarıldı. Ancak çevre planı, doğal çevrede tahribatın önünü açıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne dava açan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) göre, Metropolitan Planlama Merkezi'nin plan yapma yetkisi yok.

Bu nedenle, TMMOB çevre planını hazırlatan Büyükşehir Belediyesi hakkında 22 Aralık'ta dava açtı. Mahkemelik olan çevre planı, İstanbul'un 2023'teki halini anlatıyor.

13 sene sonraki İstanbul hedefi bu planla şekillendi. İstanbul'un neresi konut, neresi sanayi alanı olacak, parkı bahçesi, iş merkezlerinin yeri nerede yer alacak ilk defa bu çevre planı ile belirlendi.

Mimarlar rahatsız

Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne göre çevre planı doğal çevrede tahribatın önünü açıyor.

Plana göre, içme suyu havzası veya ormanın tam sınırına lojistik depolama alanları, konut gelişme alanları, teknoloji parkları getirilirken, ormanların arasına da hastane ve üniversite inşa ediliyor.

Çevre planında Haydarpaşa garı tarih olmuş bile. Garın bulunduğu alan yat limanı olarak gösterildi.

Planın ortasında tarihi yarımadayı da içine alan büyük bir kare var. Zeytinburnu da iş merkezlerinin bulunduğu Taksim, Maslak hattı içine dahil edildi.

TMMOB'a göre Zeytinburnu depreme karşı pilot bölge seçilmişken, master planı bile yapılmadan iş merkezi ilan edilmesi yanlış.

Çevre planında Gaziosmanpaşa'dan başlayıp Büyükçekmece'nin doğusuna uzanan yeni bir otoyol gözüküyor. Ancak yolun gerekçesi belirtilmemiş.

Büyükşehir Belediyesi, "Çevre planı sivil toplum örgütlerinin katkısı ile şeffaf olarak hazırlandı" diyor ama, sivil toplum örgütleri bu iddiayı yalanlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious