İstanbul deniz suyu mu içiyor?

İstanbul deniz suyu mu içiyor?.14006
  • Giriş : 24.08.2007 / 21:52:00

İSKİ, 'Karadeniz'den 5 yıldır Terkos Gölü'ne su verildiği' iddialarına yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, ulusal bir yayın organında ''İstanbullu yıllarca deniz suyu içmiş'' başlığıyla yayınlanan haber üzerine birçok basın yayın organında konuyla ilgili haber yer aldığı ve İstanbulluların tedirgin olmalarına sebebiyet verildiği belirtildi.

Haberde, ''Karadeniz'den 5 yıldır Terkos Gölü'ne su verildiği, deniz suyundan içme suyuna geçen elementlerin kanser yaptığı gibi aslı olmayan iddiaların yer aldığı'' kaydedilen açıklamada, ''haberde yer aldığı şekliyle 2002 yılından bu yana 2007 yılı dahil olmak üzere Karadeniz ve Marmara Denizi'nden Terkos ve Büyükçekmece Gölü'ne deniz suyu aktarılması gibi bir uygulamanın söz konusu olmadığı'' ifade edildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi: ''Zira, geçtiğimiz yıllarda yağış rejiminin mevsim normallerinde olduğu dönemlerde Terkos havzasına düşen yağışlarla baraj dolmuş, 2003'te 118 milyon metre küp, 2004'te 64 milyon metre küp, 2005'te 8.5 milyon metre küp, 2006'da ise 86 milyon metre küp fazla gelen su savaklanarak Karadeniz'e dökülmüştür. Hal böyle iken Karadeniz'in suyunun Terkos Gölü'ne aktarılması gibi herhangi bir uygulamanın mantıklı bir izahı bulunmamaktadır.''

Terkos ve Büyükçekmece Gölü'ndeki klorür parametresinin su kalitesi kriterlerini aşmadığı, 2007 yılı Terkos ortalamasının 92 mg/lt, Büyükçekmece ortalamasının 68 mg/lt olduğu ifade edilen açıklamada, deniz suyunda ise bu parametrenin Karadeniz'de 12.000 mg/lt, diğer denizlerde daha da yüksek olduğu kaydedildi. Açıklamada, haberde belirtilen kanalın, Terkos taşkın savağını denize bağladığı, taşan suyu denize ulaştırdığı ifade edilerek, kanaldaki klorür miktarı 6500 mg/lt civarında bulunmasına rağmen gölde ise 250 mg/lt olduğu belirtildi.

İstanbul'da şehre verilen suların her gün 350-400 farklı noktadan numune alınarak analiz edildiğine işaret edilen açıklamada, analiz neticelerinin, musluklardan akan suyun Dünya Sağlık Teşkilatı, AB ve Sağlık Bakanlığının ''İnsani Tüketim Amaçlı Sular'' yönetmeliğinde belirtilen kriterlere uygun olduğunu gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi: ''Su analizleri, mikrobiyolojik, inorganik kimyasal, radyolojik, estetik değerler gibi 37 farklı parametrede yapılmaktadır. Haberde yer alan ve kanser etkisi yaptığı belirtilen ağır metaller de sürekli izlenmektedir. Ağır metaller, arıtılmış sularda bulunmadığı gibi ham su kaynaklarında dahi yoktur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious