İstanbul dünyanın en iyi üçüncü şehri seçildi

İstanbul dünyanın en iyi üçüncü şehri seçildi.13856
  • Giriş : 15.07.2008 / 17:42:00
  • Güncelleme : 15.07.2008 / 18:26:28

İstanbul, Bankok ve Buenos Aires'in ardından dünyanın en iyi üçüncü şehri oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul, Amerika’nın çok satan "Travel and Leisure" dergisinin yaptığı ankette, Avrupa’nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana’yı geride bırakarak, bu yıl da Avrupa’nın en iyi üçüncü şehri seçildi.

ABD’nin ünlü seyahat dergisi "Travel and Leisure", okuyucularına yaptığı anketle, "2008 Dünyanın En İyi" otel, havayolları, gemi rotaları, şehir ve adalarını belirledi. Ankette ayrıca, bölgelere göre "en iyi"ler de seçildi.

Buna göre, geçen yıl 8. sırada yer alan İstanbul, bir puan düşerek, bu yıl "Dünyanın En İyi 9. Şehri" oldu. İstanbul, 100 tam puan üzerinden 84.61 aldı.

İstanbul, "Avrupa’nın en iyi kentleri" sıralamasında ise Floransa ve Roma’dan sonra 3. sırada yer aldı. Böylece, Avrupa’nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana’yı geride bırakan İstanbul, geçen yılki yerini de korumuş oldu.

Derginin okuyucularına göre, "Dünyanın En İyi Şehri" ise Bangkok. İkinci sırayı Buenos Aires, üçüncülüğü Cape Town alıyor. Bu şehirleri, Sidney, Floransa, Peru, Roma, New York, İstanbul ve San Francisco takip ediyor.

En iyiler arasına Çırağan Palas da girdi
Ayrıca, "Avrupa’nın En İyi" otelleri sıralamasında geçen yıl birinciliğe yükselen İstanbul Sultanahmet’teki Four Seasons Oteli, bu yıl 7. sıraya geriledi. Avrupa’nın en iyi oteli Fransa’daki Domaine des Hauts de Loire oldu.

Four Seasons Oteli, dünya genelindeki en iyi oteller arasında da 41. sırada yerini aldı.

Bunun yanında, geçen yıl "Avrupa’nın En İyi" ilk 50 oteli arasına giremeyen Çırağan Palas Kempinski, bu yıl 14. sıraya yerleşti. Otel ayrıca, dünya genelindeki en iyi 67. otel seçildi. Swissotel The Bosphorus da Avrupa’nın en iyi 26. oteli oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*